avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate pablo68

Activitate pablo68

Răspuns la discuția drept tutelar
da , e ok !multumesc! dar a-si avea nevoie de un text de lege , nr.art. etc.in privinta asta ...sa am ceva "oficial " la mana , de unde sa reiese exact ca am si eu aut. parinteasca ! . ma puteti ajuta ? astept si merci mult...timpul e prea scurt ptr. dezbatere dosar civil in ro. am termen sapt. viitoare la tribunal si un text de lege .art. , deocamdata , m-ar ajuta sa-i pot tine in sah ...

mama e in germania cu copii si nici nu are de gand sa se intoarca in ro.
eu imi doresc , ca pana acum sa raman " activ si prezent " in viata copiilor cu toate drepturile si obligatiile posibile ce le poate oferi un parinte -tata iubitor .

Editat- Nu mai postați mesaje consecutive,folosiți funcția editeaza, mulțumesc.
Discuție drept tutelar
Buna ziua.am o problema privind custodia (germ. sorgerecht ) la 3 copii

asadar pe scurt: sunt acum doar cetatean german - de origine romana din brasov si am trait din 2007 pana in 2010 in romania ;in urma unei relatii stabile au rezultat 3 copii , care s-au nascut in romania (noi nefiind casatoriti ) am recunoscut copii si imi poarta numele de familie ;apoi din mai multe motive ne-am hotarat sa venim cu totii in germania si sa traim aici impreuna .Din pacate acum ne-am despartim (mama a luat copii cu ea )iar eu acum sunt ...."pe nicaieri" in ceea ce priveste custodia (germ. sorgerecht ).Am fost la avocat aici in germ. si mi-au spus in felul urmator :aici in germania la nasterea unui copil din parinti necasatoriti , dobandeste DOAR mama automat custodia "das sorgerecht "iar tatal NU.Daca legislatia din ro prevede ca eu . tatal copiilor prin recunoastrea copiilor (? la primarie- evidenta nou nascuti -recunoasterea paternitatii etc )necasatorit fiind, am primit si eu automat "das sorgerecht" CUSTODIA copiilor , atunci intra in vigoare dreptul international si v-a fi atribuit - preluat in si germania si voi avea si eu custodia...daca nu , am o mare , mare problema ....!!!!
In cazul ca am custodia , a-si avea nevoie si de un act doveditor (de unde il pot procura )sau de vreun -extras de lege etc.Va multumesc si pe curand .miercuri 20.01 .2016 termen la tribunal .Rog ajutor urgent!
care este diferenta intre custodie (sorgerecht ) , drept parintesc , drept tutelar?
mie imi trebuie act tradus in germana prin care sa reiese ca am SORGERECHT !inca o data mii de multumirii si pe curand...