avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate maziliuu

Activitate maziliuu

Răspuns la discuția partajul
Ma intereseaza care este practica judiciara a instantelor la partaje.
Conteaza a caruia este vina la divort?
Discuție partajul
Sunt casatorit de 10 ani si am un copil de 7 ani. Am cumparat impreuna cu sotia mea un apartament dupa casatorie. Datorita unor neintelegeri sotia mea vrea sa introduca divort si actiune de partaj.
Sotia mea ar dori sa ramana ea cu apartamentul si sa imi dea mie o suma de bani in compensatie.
Problema este ca si eu as dori sa raman cu apartamentul si sa ii dau eu o suma de bani in compensatie.
Ma intereseaza cum se procedeaza de catre instanta in acest caz, in conditiile in care nu ajungem de comun acord la o intelegere care sa ramanem cu apartamentul si sa plateasca o sulta celuilalt.
Poate instanta contra vointei mele sa atribuie apartamentul sotiei mele si sa o oblige sa imi plateasca mie o sulta ?
Precizez ca apartamentul este folosit de catre noi ca locuinta in fapt doar in weekend.
Discuție PARTAJ
Sunt casatorit de 10 ani si am un copil de 7 ani. Am cumparat impreuna cu sotia mea un apartament dupa casatorie. Datorita unor neintelegeri sotia mea vrea sa introduca divort. Ma intereseaza cum se procedeaza la partaj in cazul apartamentului in conditiile in care nu ajungem la o intelegere care sa ramanem cu apartamentul si sa plateasca o sulta celuilalt. Precizez ca apartamentul este folosit de noi ca locuinta in fapt doar in weekend.