avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ

Sunt casatorit de 10 ani si am un copil de 7 ani. Am cumparat impreuna cu sotia mea un apartament dupa casatorie. Datorita unor neintelegeri sotia mea vrea sa introduca divort. Ma intereseaza cum se procedeaza la partaj in cazul apartamentului in conditiile in care nu ajungem la o intelegere care sa ramanem cu apartamentul si sa plateasca o sulta celuilalt. Precizez ca apartamentul este folosit de noi ca locuinta in fapt doar in weekend.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:54, 14 Ianuarie 2016
Buna seara,
Toate bunurile realizate in timpul casatoriei se impart in cote egale, 1/2, fiecare.
Daca bunurile nu sunt comod partajabile ele se acorda uneia din parti aceasta fiind obligata sa plateasca o sulta.
Daca niciuna dintre parti nu doreste bunurile in materialitate ele se pot vinde si se impart banii.
Daca nu cad nici la o asemenea intelegere atunci se vand bunurile la licitatie si se impart banii.
Puteți ca, în cadrul acțiunii de partaj, să solicitați atribuirea apartamentului invocând motivele pe care le le considerați relevante, Partea căreia nu îi va fi atribuit apartamentul va primi o sultă compensatorie.
La partaj se consuma bani si nervi multi si, de regula, ambele parti ies in dezavantaj in instanta.
Toate astea depind de ce solicitati, ce doriti, ce putere de sulta aveti, daca va puteti totiusi intelege etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajul maziliuu maziliuu Sunt casatorit de 10 ani si am un copil de 7 ani. Am cumparat impreuna cu sotia mea un apartament dupa casatorie. Datorita unor neintelegeri sotia mea vrea sa ... (vezi toată discuția)
Bună seara. am certificat de moștenitor eu și mătușa mea. ... Julia 555 Julia 555 Bună seara. Am certificat de moștenitor eu și mătușa mea. Ce trebuie sa fac dacă nu ne înțelegem ce vrem sa facem cu casa? Eu vreau sa o vând și ea ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune. rog lamuriri A987 A987 Buna ziua. Nu stapanesc termenii juridici si de asta va rog sa ma lamuriti \"babeste\". Parintii au decedat, succesiunea este facuta. Dar unul dintre ... (vezi toată discuția)