Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune. Rog lamuriri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune. Rog lamuriri

Buna ziua.
Nu stapanesc termenii juridici si de asta va rog sa ma lamuriti "babeste".
Parintii au decedat, succesiunea este facuta. Dar unul dintre mostenitori nu doreste sa vindem proprietatile. Nemotivat. Ni s-a sugerat iesirea din indiviziune. Am citit si am inteles partial ce este. Dar, asta nu cred ca il obliga sa vindem. Degeaba stim cotele si care bucata a cui este, daca totul e blocat acolo. La un apartament de exemplu, nimeni nu cumpara o camera si 1/2 de hol. Nu e numai problema banilor ce ar veni, ci si problema banilor care pleaca. Platim impozite si alte cheltuieli degeaba. Nu obtinem nimic din nici o proprietate.
Buna ziua,
Prin actiunea de iesire din indiviziune un coproprietar poate cere atribuirea intregului bun cu obligatia de plata a unei sulte catre celalalt proprietar.
Ionut.ion, utilizator
sau sa se vanda si sa se imparta banii.
il puteti da in judecat pe acel frate si sa cereti sa i se atribuie bunul si sa va dea sulta, sau daca nu vrea el sa pstreze bunul, sa se vanda si sa se imparta banii.
incercati o mediere in prealabil, poate intelege ca prin judecata, pierde mai mult.
Multumesc. Cred ca am inteles.
Buna ziua,

Daca niciuna dintre partile interesate nu solicita bunul litigant, spre atibuire, acesta poate fi instrainat, prin licitatie publica.

SECŢIUNEA 3: Coproprietatea forţată
SECŢIUNEA 5: Partajul
Art. 676: Regulile privitoare la modul de împărţire

(1) Partajul bunurilor comune se va face în natură, proporţional cu cota-parte a fiecărui coproprietar.
(2) Dacă bunul este indivizibil ori nu este comod partajabil în natură, partajul se va face în unul dintre următoarele moduri:
a) atribuirea întregului bun, în schimbul unei sulte, în favoarea unuia ori a mai multor coproprietari, la cererea acestora;
b) vânzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie publică, în condiţiile legii, şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cu cota-parte a fiecăruia dintre ei.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Daca niciuna dintre partile interesate nu solicita bunul litigant, spre atibuire, acesta poate fi instrainat, prin licitatie publica.
b) vânzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie publică, în condiţiile legii, şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cu cota-parte a fiecăruia dintre ei.

Multumesc.
Cum este neintelegere, ramane varianta licitatiei publice. Dar, cine o face?