avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate soaremar

Activitate soaremar

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca exista vreo clarificare pentru obtinerea codului UIT pentru persoanele fizice, care nu au nicio forma juridica in importul unor produse in agricultura. In anii trecuti se importa in baza carnetului de producator.
Multumesc.
Buna ziua!
In luna aprilie copilul implineste 2 ani. Doresc sa stiu cum se procedeaza pentru depunerea demisiei avand in vedere ca sunt in CCC (am citit legislatia, insa se mentioneaza stimulentul de insertie), cu cat timp inainte se depune demisia.
Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot lua concediu de crestere copil fara a beneficia de indemnizatie deoarece eu am 9 luni lucrate in ultimele 24 luni anterioare nasterii copilului si sa depuna sotul dosarul pentru stimulentul de insertie?
Buna ziua,
Daca se doreste punerea in aplicare a acelei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile eliberate in 1997 trebuie sa se deschida un alt proces?

Art. 405 Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.
Prin implinirea termenului de prescriptie orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Mi s-a spus ca orice hotarare definitiva si irevocabila nu se prescrie, desi verificasem in articole de lege privind cazurile de prescriptie.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca o hotarare judecatoreasca definitiva eliberata in 1997 cu privire la punerea in posesie a unei suprafete de teren mai poate fi pusa in aplicare sau se prescrie?