avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate dan140570

Activitate dan140570

Răspuns la discuția COD CAEN
Mulțumesc! Unde as putea depune o sesizare în acest sens?
Discuție COD CAEN
Ce probleme poate avea sau ce sanctiuni se pot aplicat daca se constata ca o firma presteaza activitati neconfome cu codul CAEN cu care este inregistrata?
Multumesc
Nu stiu daca ati aflat ca asemenea sesizari pot crea atmosfera oriunde, si din cauza asta iti poti pierde locul de munca. Ma intreb cum ramine cu reputatia mea? Aceste sesizari nu ar trebui secretizate atunci cind se constata ca de fapt sint aiureli, si cu scopul unic de a denuigra. Ati auzit de raspunderea juridica? Eu cred ca este valabil si pentru acesti oameni care sint reclamangii de profesie, si impotriva carora nu se iau nici un fel de masuri. Ati observat ca in general la asociatii lucrarile sint de proasta calitate, oricare ar fi ele: zugraveala de pe casa scarii, instalatia electrica, mizerie in subsol, etc. Probabil ca v-ati intrebat de ce. Va spun eu: din cauza unor asemenea oameni, administratorii sint nevoiti sa faca licitatie, si sa aleaga cea mai ieftina oferta, (legea nu prevede asa ceva) care este, binenteles, si cea mai proasta calitativ. Nu trebuie sa fiti asa sensibila. Asta e viata. Daca te lasi denigrat si calcat in picioare de oameni de nivel 0 (zero), unde ajungi? Epitetele mele sint justificate, reale. Este realitatea. Nu puteam sa spun altceva.
Am. L-au chemat si pe el acolo. Am mers impreuna. Ne-au anchetat pe amindoi. Individa aia e anormala si isi reclama vecinii cu tot felul de chestii. Nu numai e mine. Pe altcineva ca si-a facut boxa, la inspectia de stat in constructii, etc. Vecina in cauza avea boxa, doar a reparat-o si retencuit-o. Din cauza grosimii peretilor noi de caramida a iesit un pic mai mare. Oricum, nu afecta pe nimeni. Dar a reclamat-o. Reclamatia s-a clasat. Dar va dati seama ca nu iti convine sa tot dai cu subsemnatul si sa nu poti lua masuri impotriva unora ca individa asta. Ca cica au anonimat. De ex, cind ma reclama la Procuratura sau la Politie, nu aveam treaba. Acolo iti da reclamatia sa o citesti. Numai la Primarie, OPC, ITM, e moda asta ca e anonima. N-am inteles efectiv de ce. Uite asa li se da nas la toti prapaditii sa faca reclamatii. La un moment dat se creeaza atmosfera si poti fi concediat indiferent unde lucrezi din cauza unor reclamatii ca asta. Se gaseste cineva care sa zica, nu iese fum fara foc. Te concediaza preventiv. Nu s-a dovedit, dar stie reclamangiul ceva. Intelegeti ce vreau sa zic? Si Dvs sinteti cumva administrator? In ce oras locuiti?
Pentru Adriantot: Stiu clar cine anume. O amarita care e venita de la coada vacii si care are ceva ca o pensie sociala, sau asa ceva. NU are vechime. Nu a lucrat niciodata. Exista aici, la Timisoara, un individ care si-a format un fel de federatie a asociatiilor, ca sa faca afaceri din administrare de imobile. M-a contactat si a tot insistat sa ma inscriu in federatia aia a lui sa ii cotizez cu bani. Din cauza ca l-am refuzat, instruieste diversi locatari sa faca reclamarii. M-a reclamat si la ITM, ca lucrez la negru. M-au anchetat. Binenteles, am primit raspuns ca sint ok. Tipul asta are relarii la primaria Timisoara. Daca nu ii cotizezi cu bani, te tot reclama. Cam asta e. Eu aveam nevoie de copia sesizarii sa o dau in judecata pe individa aia pentru hartuire.
Ma gindesc sa le fac plingere penala la procuratura. La functionarii aia de la primarie. Am si niste acte scanate, foarte interesante. Cu stampila federatiei tipului aluia. Vreti sa le vedeti?
As vrea sa stiu parerea dvs cit este de legal sa fii chemat pentru sesizari aiurea facute de persoane care vor numai sa denigreze si sa nu ti se arate sesizarea, pe motiv de protectia persoanei, anonimat, etc. Adica nu te lasa sa citesti reclamatia, nu iti spune cine te reclama, cu ce, etc. Mai ales cind este vorba de aceeasi persoana care repetat, face sesizari, doar cu scopul de a denigra, si sesizarea s-a dovedit de fiecare data nefondata? Si fara dovezi. As dori sa actionez in instanta peraoana in cauza si cei de la primarie nu vor sa imi arate ce a scris sau sa dea o copie.
Multumesc.