Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 COD CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

COD CAEN

Ce probleme poate avea sau ce sanctiuni se pot aplicat daca se constata ca o firma presteaza activitati neconfome cu codul CAEN cu care este inregistrata?
Multumesc
Legea 12/1990
art.1
Următoarele fapte reprezintă activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii ilicite şi constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât să fie considerate, potrivit legii penale, infracţiuni:
a) efectuarea de activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii, după caz, fără îndeplinirea condiţiilor stabilite prin lege;
......

Contraventia prevazuta mai sus, savarsite de catre persoane juridice se sanctioneaza cu amenda de la 2.000 lei la 20.000 lei.

Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către funcţionarii din aparatul de specialitate al primarului, de organele Direcţiei generale antifraudă fiscală, de organele controlului financiar şi de personalul Poliţiei Române, Jandarmeriei Române şi Poliţiei de Frontieră Române.
Mulțumesc! Unde as putea depune o sesizare în acest sens?
La Primarie , la Direcţia Generala Antifraudă Fiscală, la Politie etc.