Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general comercializare marfuri amanunt
Discuție deschisă în Contabilitate în general

comercializare marfuri amanunt

O unitate de vanzare cu amanuntul achizitioneaza de la o alta unitate de vanzare cu amanuntul:
-diverse marfuri nealimentare si
- preparate(pui rotisor)
calculeaza adaos comercial si revinde marfa(neplatitor tva).
Stiam ca exista o prevedere intr-un act normativ care nu permite acest lucru,dar nu mai retin in care act normativ .A fost abrogat sau este in vigoare?
Nu exista o astfel de prevedere legala la care faceti dvs referire! Totul este ca societatea care cumpara si revinde sa aiba codurile CAEN corespunzatoare activitatilor efectuate!B-)
Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata 2009
Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;
Art. 2
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
f) faptele prevazute la lit. a), b), e), g), i), j) si k), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 6.000 lei la 20.000 lei.
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre functionarii din aparatul de specialitate al primarului, organele Garzii Financiare, organele controlului financiar si de personalul Politiei Romane, Jandarmeriei Romane si Politiei de Frontiera Romane.
O lege stupida, dar care este in vigoare.
Multumesc