Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Revanzarea produselor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Revanzarea produselor

Buna ziua

mi-am deschis un magazin mixt.intrebarea este pot sa cumper produse din hypermarketuri pentru revanzare sau numai din [EDITAT] magazine de tip cash&carry?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Ceea ce achizitionati prin reteaua de magazine cash&carry puteti revinde. Aceasta numai in cazul in care nu este specificat pe factura ca acele marfuri si produse nu sunt achizitionate cu scopul de a fi revandute.
Marfurile achizitionate din hypermarket nu sunt destinate revanzarii, din ceea ce stiu eu. Legea 12/1990 prevede ca nu se pot vinde marfurile achizitionate de la magazine en detail.

Puteti revinde produsele cumparate din unitatile unde la casa vi se emite direct factura si nu bon fiscal cu factura la cerere.
Adica asa cum primiti la magazinele [EDITAt] de tip cash&carry.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Domnule Bela Csoba, Nu puteti vinde marfurile daca le-ati cumparat din unitati de vanzare cu amanuntul. Iata ce prevede Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite - republicata la 5.05.2009 , la ari litera g

"Art. 1. — Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:

g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare; "
Decizia Nr.498 din 10.05.2012
referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor art. 1 lit. g) din Legea nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite
ACT EMIS DE: Curtea Constitutionala
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 428 din 28 iunie 2012
[ link extern ]