Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzarea en detail
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzarea en detail

Marfa care o cumpar in baza facturii fiscale insotita de bon fiscal de la un comerciant en detail am voie sa o revand, care este baza legala, ar trebuie sa am specificat ceva pe factura de achizitie?
Multumesc
Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata 2009
Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;

A fost ABROGAT prin:

Decizia nr. 498/2012 referitoare la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate a prevederilor art. 1 lit. g) din Legea nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite
Dar scrie ca textul actualizat al legii intra in vigoare in februarie 2014
Este data o decizie de neconstitutionalitate.
Aceasta litera a fost abrogata prin paragraful din Decizie nr. 498/2012 incepand cu 13.08.2012.