avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate alinadr

Activitate alinadr

Buna ziua, cum se calculeaza un debit de 1.000 de lei,de ex., actualizat cu rata inflatiei, din septembrie 2012 pana la 30.06.2016...valorile procentuale r.i. de pe INSSE sunt acestea:
2012 3,3
2013 4
2014 1,1
2015 -0,6
caz:o societate isi schimba administratorul luna aceasta...se doreste ridicarea de dividende, existand sold pe 1171...distribuirea de dividende se face noului administrator sau celui anterior?cf legii se preia activul si pasivul, deci noul adm.poate lua dividendele din profiturile anterior obtinute de vechiul adm....este corect?
pt un pfa care pe perioada suspendarii(cabinet stomatologic, suspendat la finante,nu de catre ONRC), respectiv ianuarie -august 2015 a efectuat plati la sanatate aferente anului 2014, aceste plati sunt luate in considerare in calculul impozitului pe 2015?adica la decl.200 pe 2015 la contributii efectiv platite si datorate se trec, se iau in considerare dpv fiscal ca si cheltuieli daca acestea au fost facute pe perioada suspendarii?si daca nu aceste cheltuieli cum se clasifica dpv fiscal?
am urmatorul caz: platitor de tva lunar inregistrat in 2014 pt ca a efctuat o AIC, urmand ca si in 2015 sa pastreze aceasta perioada, trebuie sa treaca la tva trimestrial din 2016....la finante m-am dus cu 070(fiind vb de un pfa) , stiind ca termenul este pana pe 31.01, insa s-a schimbat din 2016 este 15.01.2016..bineinteles depunere doar cu amenda....a mai avut cineva caz asemanator, eu am tot citit si in codul de procedura si in noul cod fiscal dar nu sunt lamurita...