avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Perioada fiscala tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Perioada fiscala tva

am urmatorul caz: platitor de tva lunar inregistrat in 2014 pt ca a efctuat o AIC, urmand ca si in 2015 sa pastreze aceasta perioada, trebuie sa treaca la tva trimestrial din 2016....la finante m-am dus cu 070(fiind vb de un pfa) , stiind ca termenul este pana pe 31.01, insa s-a schimbat din 2016 este 15.01.2016..bineinteles depunere doar cu amenda....a mai avut cineva caz asemanator, eu am tot citit si in codul de procedura si in noul cod fiscal dar nu sunt lamurita...
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2016
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Schimbare cod caen pentru pfa antispam antispam Buna ziua. Avand in vedere ca perioada aceasta va fi una destul de zbuciumata pentru \"detinatorii\" de PFA-uri din domeniul IT-ului, am urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Radiere pfa traducator Alina_Ionela22 Alina_Ionela22 Buna ziua, Din noiembrie 2013 am avut deschis un PFA de traducator autorizat de Ministerul Justitiei. Pe data de 15 ianuarie 2016 am mers si l-am radiat la ... (vezi toată discuția)
Perioada fiscala - 070 declaratie lelek lelek Buna ziua, Trebuie sa depun la finante declaratia 070 in luna in curs (decembrie 2016) pentru ca am depasit limita de 220 000 RON la cifra de afaceri insa ... (vezi toată discuția)