avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate Dumitruvalentin12345

Activitate Dumitruvalentin12345

Buna ziua, vreau sa achizitionez un teren cu o deschidere de 9m si 30m lungime si vroiam sa stiu daca pot costrui o casa p+m, vreau sa stiu daca exista vro deschidere minima a terenului pe care sa poti contrui pentru a nu intampina dificultati pe viitor in scoaterea de autorizatii. Ms
Ce sanse au primii proprietari de a obtine in instanta o hotarare favorabila lor?
Va multumesc.
Primul proprietar are acte de constructie pe numele lui dar in momentul vanzarii nu avea acte de finalizare.
Buna ziua, vreau sa cumpar un imobil -o curte de 283 mp-contine o casa P+1 si o casa batraneasca compusa din 4 camere, imobilul a fost cumparat de actualul proprietar la randul lui in 2012, la vremea respectiva in contracul de vanzare cumparare a fost prinsa doar casa batraneasca adica cele 4 camere iar casa p+1 nu a fost trecuta deloc in actul de vanzare cumparare cu toate ca era finalizata. Acum la cumparare am vrut sa facem cadastrul si intabularea casei P+1 dar cei de la cadastru ne-au spus ca nu pot face acest lucru,ar trebui ca primul proprietar sa vina la notar sa semneze un act aditional adica la contractul de vanzare cumparare din 2012 sa fie prins si actul de finalizare al casei P+1.Am fost la primul proprietar si acesta ne-a spus ca nu va semna nimic ba mai mult ne va actiona in instanta sa ii dam bani pe casa P+1(intre actualul proprietar si vechiul proprietar fiind niste conflicte). L-am anuntat pe actualul proprietar iar acesta ne-a spus ca ar mai fi o varianta sa mearga la primarie sa depuna acte de constructie .... ca si cum ar fi construita de el. Primul proprietar ne-a spus ca nu se poate sa se faca act peste act. Vreau sa va intreb cine are dreptate, daca actualul proprietar scoate actele ca si cum ar fi construit-o el iar primul proprietar ne va actiona in judecata va avea castig de cauza? ma gandesc ca vecini pot fi martori sa spuna cine a construit casa de altfel ma gandesc ca primul proprietar cand a vandut si nu a adus toate actele la notar cu gandul de a santaja mai tarziu. Va multumesc