Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafata minima pe care poti construi? deschidere?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafata minima pe care poti construi? deschidere?

Buna ziua, vreau sa achizitionez un teren cu o deschidere de 9m si 30m lungime si vroiam sa stiu daca pot costrui o casa p+m, vreau sa stiu daca exista vro deschidere minima a terenului pe care sa poti contrui pentru a nu intampina dificultati pe viitor in scoaterea de autorizatii. Ms
Este necesar sa cosultati Regulamentul Local de Urbanism, eventual să solicitați un certificat de urbanism,

In Regulament general de urbanism HG 525/96 Secţiunea a IV-a art 30 regăsiți
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor.
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 mp pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 mp pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).