avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafata minima pe care poti construi? deschidere?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafata minima pe care poti construi? deschidere?

Buna ziua, vreau sa achizitionez un teren cu o deschidere de 9m si 30m lungime si vroiam sa stiu daca pot costrui o casa p+m, vreau sa stiu daca exista vro deschidere minima a terenului pe care sa poti contrui pentru a nu intampina dificultati pe viitor in scoaterea de autorizatii. Ms
Cel mai recent răspuns: FLORIN FLOREA , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 21:10, 14 Februarie 2016
Este necesar sa cosultati Regulamentul Local de Urbanism, eventual să solicitați un certificat de urbanism,

In Regulament general de urbanism HG 525/96 Secţiunea a IV-a art 30 regăsiți
Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor.
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 mp pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 mp pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie case jten jten Se poate obtine pe cale legala certificatul de urbanism pentru un teren cumparat in 2010, inainte de modificarea regulamentului general de urbanism care ... (vezi toată discuția)
Teren deschidere mica ioanagiurgiu ioanagiurgiu Buna, Detin un teren intravilan cu deschidere de 10.6 m. In incercarea de a obtine autorizatie de constructie mi s-a spus ca nu pot construi decat pe ... (vezi toată discuția)
Construire casa Milla_Paris Milla_Paris Vreau sa achizitionez un teren de 700 mp cu deschidere de 47 m.Dupa calcule ar insemna ca lungimea este de 14,89 m. Am auzit de la alte persoane care au avut ... (vezi toată discuția)