avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate ce sa fac

Activitate ce sa fac

aha, debitorul meu ar deveni pentru creditorul meu un fel de tertz poprit... practic ar prelua astfel dreptul de incasare a creantei mele?!
cum as putea sa gasesc pe cineva care sa se ocupe de tot si cam cat ar dura?si cat ar costa ?multumesc. eventual raspuns in privat.
De asta ma tem si eu. Insa mai sunt cateva precizari de facut. Creanta mea este garantata cu ipoteca asa cum v-am spus, dar datoria mea nu este garantata cu nimic ci doar este un contract de imprumut intre pers fizice incheiat la notar si suma este 5000USD, mai mica asadar de 10000E. In acest caz, raspunsul dvs este acelasi?!
lucrarile sunt finalizate de 2 ani jumate. nici pomeneala de proces verbal. nici macar nu mi-a trecut prin cap ca ar fi vreodata o problema si oricum maj in bloc si-au facut aceasta modificare, ba chiar unii au desfiintat balconul total sau partial si si-au largit sufrageria.Deci in situatia asta concreta, ce e de facut?! multumesc.
mi-e teama sa nu blocheze cumva ipoteca detinuta de mine si astfel sa imi puna debitorul in dificultate si sa nu i-o pot ridica in cazul in care imi achita datoria. deci ipoteca mea nu e considerata un bun al meu, executabil?!
am citit pe forum niste postari de prin 2014 , referitoare la daramarea unui perete etc si riscul de a nu putea vinde apart prin prima casa, credit ipotecar, etc. sunt si eu intro asemenea situatie. am umparat acum 2 ani jumate un apart si am largit bucataria demoland un perete subtire de cativa cm de la debara, din beton. nu e propriu-zis de rezistenta pt ca toti, absolut toti peretii apart sunt din beton...e genul de bloc unde nu poti bate un cui. ce e de facut? se poate aranja cu evaluatorul si atat? multumesc anticipat pt raspuns.
Daca esti in situatia in care ai acordat un imprumut si detii o ipoteca de rang I asupra unui imobil, in momentul in care la randul tau esti executat silit pentru o datorie catre alta pers fizica, dar fara sa fi fost garantata cumva...ce se intampla? poate bloca ipoteca ta?! sau poate interfera cu executarea ipotecii tale sau sa poata bloca ridicarea de catre tine a ipotecii...?!:(