avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate ofita

Activitate ofita

Am 62 ani si sunt pensionar pe caz de boala gradul II.Pot sa cumpar vechime in munca avand in vedere ca la implinirea varstei de 65 de ani o sa am o vechime in munca de 34 ani,pot sa cumpar acest an pana la 35 ani.
Sunt medic radiolog la spital , cu spor de condiții periculoase de 20 %(risc radiologic). Prestez si activitate la /pentr CPU chiar dacă nu sunt angajat la aceasta secție .
Spitalul refuza sa îmi dea pe lângă sporul de 20 % și sporul de 50 % pentru munca prestata la secția CPU
Sunt medic radiolog la spital , cu spor de condiții periculoase de 20 %(risc radiologic). Prestez si activitate la CPU chiar dacă nu sunt angajat la aceasta secție .
Spitalul refuza sa-îmi dea pe lângă sporul de 20 % și sporul de 50 % pentru munca prestata la secția CPU.
Lucrez din 01.05.1974 si pana in prezent in invatamant ca :
- pedagog (diploma bacalaureat) in perioada 01.05.1974- 01.09.1978 - 4 ani si 4 luni
- mastru instructor (diploma scoala de maistri 1986) in perioada 01.09.1978 -prezent
In data de 01.05.2014 trebuia sa trec in transa de vechime in invatamant de peste 40 ani conform legii 63/2011,dar mi s-a spus ca nu-mi poate acorda o transe superioara de vechime deoarece nu imi poate lua in calcul cei 4 ani si 4 luni cand am fost pedagog deoarece functia de pedagog nu este compatibila cu cea de maistru instructor si am ramas tot in transa de vechime de 35-40 ani .Este corect sau nu ? Eu consider ca si cei 4 ani si 4 luni sunt tot vechime lucrata in invatamant . Precizez ca am in prezent spor de vechime de 25 % din 01.09.1994