avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Ovy77

Activitate Ovy77

Da

Buna ziua,

Cu 3 saptamani in urma am incheiat un contract de vanzare-cumparare pentru un autovehicul, predandu-i cumparatorului masina in cauza cu chei si talon, lipsind doar fiscalul, pentru care a trebuit sa alerg cateva zile sa-l obtin.
Astazi, cu 1 zi inainte sa finalizam vanzarea prin inregistrarea celor 5 exemplare ale contractului de vanzare-cumparare la primarie, cumparatorul m-a sunat si a zis ca a descoperit el ca nu stiu ce probleme are masina pe la motor (perfect functionala in momentul vanzarii), desi a mers si el cu ea atunci si nu a avut nicio obiectie, si acum ar vrea sa anulam tranzactia.
Este legal? Mie mi se pare cusuta cu ata alba, atata timp cat el a avut in posesie autovehiculul 3 saptamani si s-a folost de el.

Multumesc frumos pentru lamurire.
Buna ziua,

Ne-am mutat de curand intr-un imobil contruit nou, si de ceva timp unul dintre vecini ne agaseaza des venind la usa cand ascultam muzica. Mentionez ca muzica e la un volum acceptabil, plus ca nu am dat drumu la muzica niciodata mai tarziu de ora 22.
Vecinu a venit si in ziua de revelion pe 1 Ianuarie la ora 18, si inca de cateva de ori de atunci numa la orele amiezei si dupa-amiaza. Mi se pare deja deranjant pentru ca nu ma pot relaxa 1-2 ore in weekend si sa ascult ca tot omul muzica care imi place (nu, nu ascult manele sau alte genuri comerciale), anume drum&bass, dubstep si trance.
El o tine una si buna ca se aude basul, care dealtfel e mereu pe minim, dar asa e sistemul, si muzica, cu bass.
Tot ma ameninta cu politia da si cand am luat eu telefonul in mana de fata cu el sa sunam, a dat-o la intors, ca o fi izolatia proasta si ca sa facem noi ceva, si i-am ce sa fac sa daramam blocul sa-i cerem dezvoltatorului sa-l faca din nou de la zero?

Mai mentionez ca nu sunt singurul vecin pe care acest individ il agaseaza cu sunatul la usa, a fost si la oameni care au copil mic.

Astfel ca as dori sa stiu ce masuri se pot lua impotriva lui pentru a ii stopa comportamentul. Eu unul o vad ca pe o hartuire si cred ca se poate incadra in acest tip de sanctiune.

Multumesc frumos in avans pentru raspuns.

Stima.