Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract de vanzare-cumparare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract de vanzare-cumparare autoturism

Buna ziua,

Cu 3 saptamani in urma am incheiat un contract de vanzare-cumparare pentru un autovehicul, predandu-i cumparatorului masina in cauza cu chei si talon, lipsind doar fiscalul, pentru care a trebuit sa alerg cateva zile sa-l obtin.
Astazi, cu 1 zi inainte sa finalizam vanzarea prin inregistrarea celor 5 exemplare ale contractului de vanzare-cumparare la primarie, cumparatorul m-a sunat si a zis ca a descoperit el ca nu stiu ce probleme are masina pe la motor (perfect functionala in momentul vanzarii), desi a mers si el cu ea atunci si nu a avut nicio obiectie, si acum ar vrea sa anulam tranzactia.
Este legal? Mie mi se pare cusuta cu ata alba, atata timp cat el a avut in posesie autovehiculul 3 saptamani si s-a folost de el.

Multumesc frumos pentru lamurire.
cumparatorul a semnat cele 5 exemplare ale contractului?
Da

gi-jane2, moderator
Daca a fost platit si pretul, nu vad care ar fi impedimentul pentru care ati inregistra tranzactia si i-ati inmana si restul de acte, impreuna cu Cartea de Identitate.
Daca pretul nu a fost platit, sau nu in totalitate, probabil ca va vrea o reducere. Puteti merge si in instanta, fiindca e o cauza civila.
E legal sa se razgandeasca, e la fel de legal sa-i cereti sa execute contractul semnat. Contractul e legea partilor.
adriandimitriu, utilizator