avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Activitate danapascu01

Activitate danapascu01

Am urmatoarea situatie: am avut activitatea firmei suspendata pentru o perioada de 3 ani si acum incerc sa o reactivez. Firma a avut sediul social in sectorul 1 si acum am mutat sediul in sectorul 2. Am facut initial o cerere de reactivare la sectorul 1, care i-a spus ca trebuie sa depun aceasta cererere inclusiv formularul 050 la sectorul 2, unde este noul sediu al firmei. Aceste cereri au fost despuse in decembrie anul trecut. Intre timp, dosarul a ajuns de la sectorul 1 la sectorul 2, numai ca reactivarea firmei nu se poate face pentru ca cea de sectorul 2 imi spune ca cei de la sectorul 1 nu au trimis nu stiu ce referat, iar cea de la sectorul 1 sustine ca ea nu mai are nicio competenta pentru ca sediul social al firmei s-a mutat in sectorul 2. Concluzia: din 21 decebire ma plimb cand la sectorul 1 cand la sectorul 2 si mi se dau fix aceleasi raspunsuri. Cum pot rezolva aceasta problema? Mi s-a spus ca ei intre ei nu pot vorbi la telefon sau sa cera explicatii pe mail pentru ca "nu pot exercita presiuni". Pot reclama undeva? Ma pot adresa sefilor acestor inspectori care nu-mi pot oferi nicio rezolvare? Multumesc
As vrea sa va relatez o situatie legata de plata intretinerii pentru un apartament in care nu locuieste nimeni: in primul rand, in blocul respectiv locatarii aveau montate repartitoare pentru inregistrarea consumului de caldura. In urma consultarii locatarilor, majoritatea a decis ca aceste repartitoare sa fie dezafectate, urmand ca locatarii sa plateasca in pausal cladura. Mai mult decat atat, au hotarat ca, caldura va fi platita de locatat/proprietar chiar daca respectivul nu locuieste in apartamentul respectiv. Prin urmare, desi am facut cerere sa fiu scoasa de la plata intretinerii, administratorul m-a scos numai de la plata cheltuielilor care se platesc in cota indiviza, in schimb mi-a calculat consum de caldura, ca si cum o persoana ar fi stat in apartament. Prin urmare, pe lunile oct-decembrie am platit 530 de lei. Explicatia a fost ca ar fi trebuit sa ma debransez sau sa chem pe cineva de la Radet care sa-mi sigileze caloriferele. Am trei intrebari: este legal ca majoritatea locatarilor sa hotarasca dezafectarea repartitoarelor si implicit sa hotarasca asupra consumului de caldura din fiecare apartament? Este legal felul in care administratorul a facut calculul consumului de caldura, in conditiile in care caloriferele sunt inchise (de la robinet) chiar daca s-a luat o astfel de hotarare in sedinta de bloc? Daca am platit banii respectivi cum ii pot recupera/compensa? Multumesc pentru ajutor