Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reactivarea activitatii firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reactivarea activitatii firmei

Am urmatoarea situatie: am avut activitatea firmei suspendata pentru o perioada de 3 ani si acum incerc sa o reactivez. Firma a avut sediul social in sectorul 1 si acum am mutat sediul in sectorul 2. Am facut initial o cerere de reactivare la sectorul 1, care i-a spus ca trebuie sa depun aceasta cererere inclusiv formularul 050 la sectorul 2, unde este noul sediu al firmei. Aceste cereri au fost despuse in decembrie anul trecut. Intre timp, dosarul a ajuns de la sectorul 1 la sectorul 2, numai ca reactivarea firmei nu se poate face pentru ca cea de sectorul 2 imi spune ca cei de la sectorul 1 nu au trimis nu stiu ce referat, iar cea de la sectorul 1 sustine ca ea nu mai are nicio competenta pentru ca sediul social al firmei s-a mutat in sectorul 2. Concluzia: din 21 decebire ma plimb cand la sectorul 1 cand la sectorul 2 si mi se dau fix aceleasi raspunsuri. Cum pot rezolva aceasta problema? Mi s-a spus ca ei intre ei nu pot vorbi la telefon sau sa cera explicatii pe mail pentru ca "nu pot exercita presiuni". Pot reclama undeva? Ma pot adresa sefilor acestor inspectori care nu-mi pot oferi nicio rezolvare? Multumesc
Buna seara,
Mai intai reluati activitatea firmei si inscrieti modificarea de sediu depunand in acest sens o cerere, o declaratie (model 3), act constitutiv, hot AGA, etc, la ONRC.
La ANAF activitatea firmei se reia automat dupa ce s-a reactivat la ONRC.
In ce priveste schimbarea sediului din sect 1 in sect 3, formularul 050 se depune la AFP sect 2.
Daca cei de la AFP sect 2 considera ca unele documente sunt lipsa la dosar ar trebui sa solicitati raspunsul in scris la problema dvs.