avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelap28

Activitate Mihaelap28

Răspuns la discuția CASATORIE
Dacă se poate căsătorii doar cu pașaport atunci e ok.

tgeorgescu a scris:

De ce i-ar trebui carte de identitate? Ce face cu ea? Din moment ce nu domiciliaza in Romania nu are nevoie de ea.

Răspuns la discuția CASATORIE
Mulțumesc frumos, are pașaport romanesc, ar trebui sa își facă la ambasada în Viena și buletin romanesc oare?

tgeorgescu a scris:

N-are importanta in ce tara se casatoresc, daca pot dovedi ca sunt casatoriti, tot aia e pentru autoritatile de imigrare.

Dovada cetateniei romane se face cu carte de identitate sau pasaport romanesti, deci poate va avea nevoie de astfel de acte.

Discuție CASATORIE
Buna ziua,cu o intrebare va deranjez,nepoata mea are dubla cetățenie română_sârbă,provine din o romanca si un sarb ,are pașaport romanesc dar ar vrea si buletin,sa se poată căsătorii cu prietenul ei cetatean sârb ca sa aibe si el drept de lucru in Austria,după ea...tin sa precizez ca mama ei cetatean român a decedat.Oare are dreptul sa isi facă buletin si sa se căsătorească in romania ca apoi sa plece in viena unde locuiesc?
Discuție casatorie
Mai am o intrebare fetele nasei mele au fost coasigurate dupa mama lor,in Viena fetele avand 18 respectiv 22 de ani,au inceput un curs de limbă,scoala au terminat in Serbia si dupa moartea mamei lor care a fost ucisă dr sotul sârb,au rămas fara asigurare,fara nici un venit,sunt intretinute de fratele mai mare din prima casatorie a mamei,intrebarea mea este,au vreun drept social la Viena,sa fie asigurate sa primească vreun ajutor pana reusesc sa termine cursul de limba si sa inceapa lucrul?Mulțumesc frumos.
Răspuns la discuția Casatorie cu cetatean sarb
Multumesc anticipat.
Buna ziua,cu o intrebare va deranjez,nepoata mea are dubla cetățenie română_sârbă,provine din o romanca si un sarb ,are pașaport romanesc dar ar vrea si buletin,sa se poată căsătorii cu prietenul ei cetatean sârb ca sa aibe si el drept de lucru in Austria,după ea...tin sa precizez ca mama ei cetatean român a decedat.Oare are dreptul sa isi facă buletin si sa se căsătorească in romania ca apoi sa plece in viena unde locuiesc?
Bună ziua,as dorii o informatie,daca sotul meu este angajat cu 2 ore ,cu contract individual de munca,primeste indemnizația de paternitate?
Eu ca administratorul firmei imi plătesc din mâna doar la CAS sănătate si mi sa spus ca nu beneficiez de maternitate pentru ca nu cotizez si pentru pensie si somaj.
Dar el angajat cu 2 ore timp de 2-3 ani fara întreruperi nici el nu are nici un drept?
Am citit legea si nu apare niciunde cu cate ore trebuie sa fii angajat sa poti beneficia de indemnizația pentru copil.
O dna de la asistenta sociala mi-a spus ca nu stie,cu 4 ore angajat sa primit dar cu 2 ore nu a avut cazuri.
Intrebarea e,are sotul sau nu acest drept la indemnizația pentru copil? In curand am sa nasc si nu am aflat ce drepturi avem.
Va multumesc anticipat.