avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate ana20162016

Activitate ana20162016

Discuție Leafa
Am obtinut un job part-time cu 20 de ore pe saptamana . Cam ce suma de bani ar trebui sa primesc ? Mentionez ca mai am un job normal, cu norma intreaga.
In cate zile de la efectuarea testului de paternitate se afla rezultatul?
Buna ziua!
Va prezint problema mea : am un teren intravilan pe care familia mea il foloseste de peste 30 de ani. Acest teren apare in CF pe numele unui stramos ( fratele bunicii mele paterne-decedat , bunica- decedata, tata-decedat) .As dori sa stiu cum as putea sa il trec pe numele meu, avand in vedere ca mai exista si alti mostenitori din partea bunicii .Precizez ca pe cale notariala m-am interesat si este foarte complicat , de aceea cer sfatul unui avocat de aici.
Va multumesc ! Astept raspunsuri.
multumesc!
Multumesc !Trebuie neaparat sa iau un avocat sau se poate depune o documentatie si o cerere (tip sau obisnuita) direct judecatorului???
Salutare!
Ma intereseaza care este procedura de stabilire (prin hotarare judecatoreasca)a decesului unei persoane disparute pe front in Al Doilea razboi Mondial .Este vorba despre un stramos despre care stim de la Arhivele Militare Pitesti ca a disparut pe front la Stalingrad .
Cui trebuie sa ma adresez pentru asta : unui judecator sau unui avocat? Care este procedura cea mai simpla?
Multumiri!
Răspuns la discuția Litigiu cu vecinii de gradina
Multumesc pt sfaturi !
Răspuns la discuția Litigiu cu vecinii de gradina
Multumesc frumos !!! Astept si alte parari si ajutor suplimentar !
Buna ziua ! As dori sa ma lamuriti in legatura cu o problema .Avem la tara o gradina undeva la cateva sute de metri de casele satului , mostenita de la strabunici. Gradina figureaza in acte ca loc intravilan, dar nu avem nimic construit acolo, o folosim ca si gradina (partial vie, partial arabil, partial livada ). Pe partea de sud-vest exista o alta gradina vecina ,folosita de vecini pana anul trecut tot ca si gradina de legume.Gardul cu vecinii era un gard viu( spun,,era' deoarece acestia -fara voia noastra l-au distrus, sub pretextul ca acest gard viu le tine umbra gradinii lor, lucru ireal de altfel....).Anul trecut acestia au construit in partea de sud a gradinii nostre un adapost mare, inalt si bine intarit pt animale( care acum tine umbra gradinii nostre ....evident ).De curand ne-au instiintat ca doresc sa taie creanga unui mar situat pe partea vestica a gradinii si /sau intregul pom , care-spun ei- tine umbra viitoarei lor livezi pe care doresc sa o planteze peste cateva saptamani in partea vestica a gradinii . Marul se afla pe proprietatea nostra.
Noi nu dorim sa taiem marul si nici macar creaga acestuia ce atarna in gradina vecinilor , intrucat reprezinta o mostenire de ordin moral si mai mult decat atat- acesta inca rodeste bine.
Va rog sa ma lamuriti cum sa ma inteleg cu vecinii si care sunt drepturile mele legale cu acestia. Va multumesc anticipat !