avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate mirreely

Activitate mirreely

de asta am intrebat , pentru ca nu stiam sigur daca se incadreaza la jocuri de noroc , tombole, loterii , etc . am citit legislatia , dar nefiind de specialitate imi este frica sa nu o interpretez gresit . unde m-as putea adresa pentru a primi un raspuns oficial din partea unei autoritati competente , sa aflu exact incadrarea concursului , valoarea taxelor care trebuiesc platite si daca am sau nu nevoie de licenta ?!
ce lege reglementeaza organizarea concursurilor online , in care premiile sunt in bani ?! caracteristicile concursului sunt : pentru participarea la concurs nu se cere nici o taxa suplimentara , decat sa devii membru platitor pe un anumit site , apoi vei fi inscris gratuit in acel concurs . desemnarea castigatorului se va face printr-un procedeu aleatoriu . activitatea siteului online se desfasoara pe un PFA . ce aprobari , licente , ar trebui sa obtin ? ce taxe si impozite ar trebui sa platesc ?
daca detii un site web cu membri care platesc o anumita taxa lunara si doresti sa organizezi un concurs pentru fidelizarea acestora si pentru a atrage noi membri , cum se procedeaza din punct de vedere legal ? activitatea se desfasoara pe un PFA . trebuie sa cerem anumite aprobari ? trebuiesc anumite licente si autorizatii speciale ? ce taxe se platesc ? EXEMPLU CONCURS : " Toti membrii care se aboneaza la siteul nostru vor fi inscrisi GRATUIT in concurs . Fiecare membru va primi un numar de concurs corespunzator minutelor unui meci de fotbal , de la 1-90 . Minutul in care se marcheaza primul gol va fi numarul membrului castigator . " - cam asa ar suna anuntul concursului . Pentru acest gen de concurs m-ar interesa demersurile legale pe care ar trebui sa le fac ca si PFA . va multumesc