avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate cfrserth

Activitate cfrserth

Răspuns la discuția accident auto
Daca s-a sters doar praful, inseamna ca nu e nicio lovire !
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Nu ar trebui sa primeze binele copilului si ceea ce vrea el ?

Eu inteleg ca va doare inima, dar pe copil il doare si mai tare. Are 10 ani, pana s-o termina procesul va fi adolescenta, ce veti face cand va veni in "perioada aceea" la dvs? Va descurcati sa-i cumparati ce-i trebuie ? Si ce activitati puteti avea cu ea, ca adolescenta ? Veti merge la shopping impreuna? La coafor ?
Sunt anumite activitati pe care numai o mama le poate avea cu fiica ei, asa cum un tata se duce la fotbal cu fiul lui...
Răspuns la discuția accident auto
De asta eu cred ca este victima unei inselaciuni...
Doamna spune ca masina nu are urme de lovire.
Răspuns la discuția accident auto
Nu trebuie sa dati actele nimanui. Trebuie sa anuntati asigurarea dvs, si sa le povestiti exact (ca v-a intimidat sa ii aratati actele, ca a facut poze) . Dar el v-a dat actele lui, actele masinii ? Dvs ati facut o poza la masina lui , unde zice ca ati lovit-o ? Aveti nr masinii ?
Daca masina dvs nu are nicio urma , nu vad cum ati fi putut lovi alta masina, doar daca n-aveti cumva vreo furgoneta cu bara de protectie in fata...
La prima vedere, pare o inselaciune, v-a vazut femeie singura, incepatoare...
Nu va intalniti cu respectivul , ca cine stie ce escroc e, va mai si agreseaza ...

Răspuns la discuția Mostenire nepotii concubinului
Va multumesc pt raspuns.

Din pacate, atunci cand cunoastem pe cineva, nu incepem cu familia lui. Familia o cunoastem mult mai tarziu. La inceput familia e politicoasa, zambitoare...
Il cunosti pe El, il vezi ca nu bea, nu fumeaza, e educat, e curat, participa la gospodarie, la evenimentele din viata omului , munceste mult si la slujba si acasa etc etc
Pe parcurs apar nepoteii, la inceput copii simpatici, deveniti adolescenti obraznici si apoi tineri adulti impertinenti.
Pe frate nu il cunosti deloc; chiar Dl X l-a tinut "ascuns", fiinf un fel de "oaia neagra" a familiei.
Apoi, fiind intr-o croaziera, de plictis, i-am scotocit putin prin telefon, si asa am aflat ca in urma cu niste ani, cand a fost necazul cu copilul, el i-a trecut pe numele maica-sii un apart. Daca nu cautam, as fi fost si azi senina si nestiutoare ...
Apoi descoperi sau asisiti la fel de fel de scene, cand il vedeam cum isi da haina de pe el (la propriu ) pt ca i-o cerea frate-sau: "Ti-ai luat alta haina, o duci bine ! Da--mi-o mie pe aia veche, ca nu-ti mai trebuie!" . Si el, cocosat de munca, i-o da.
Sau, familia lui vine cu un "cadou": haine de-ale lui din liceu, frumos impaturite: "uite ce surpriza avem pt tine, haine de-ale tale din liceu, sunt inca bune !"
(iar in fata revoltei mele, el raspunde: "sunt oameni simpli, atat ii duce si pe ei capul, ca nu au bani pt un cadou si apoi, neamurile nu ti le alegi..." Evident ca hainele nu-i mai vin...

Am vazut cum se desfasoara relatia cu rudele lui, prin sms " sa-mi trimiti ... ca oricum noi suntem mostenitorii", "sa-mi dai ... ca tot la noi o sa ajunga " , nu te rog, nu daca poti, niciodata multumesc.




Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Domnul Gheorghe, dvs va iubiti copilul ?

Daca fetita nu vrea sa vina de bunavoie si nesilita de nimeni la dvs, de ce vreti sa o fortati ? Din iubire ?
Cum sa iei copilul din patul lui 3 zile pe saptamana, sa-l scoti din mediul lui si sa-l aduci intr-o casa straina, departe de obiceiurile ei, de lucrusoarele ei. Cum o sa ii preparati de mancare, stiti sa gatiti ? Cum o sa-i spalati rufele, o sa le calcati dvs ? Ce bucurie va poate aduce aceasta actiune daca fetita o alege pe mama ei, cum ati spus chiar dvs ?

De ce nu lasati copilul acolo unde ii este bine , la mama ei. Puteti petrece weekenduri, vacante, daca copilul vrea, dar sa obligi copilul , sa-l târasti de colo-colo , doar ca sa-i faci in ciuda fostei neveste ...

Ma scuzati ca m-am amestecat, dar chiar nu m-am putut abtine; sa smulgi copilul de langa mama lui, mi se pare odios.

Răspuns la discuția Mostenire nepotii concubinului
Multumesc pt raspunsuri.

Inteleg ca cel mai sigur este sa-mi cumpar eu o locuinta, cu specificarea in contract "din surse proprii".

Dar va intreb, in conditiile astea, daca el va locui cu mine inca 5 - 10 - 20 ani ... va avea vreun drept la casa sau la ce e in casa (in conditiile in care facturile sunt clare, lucrurile fiind fie ale mele, fie ale lui, dar nu comune) ?

La ce se refera expresia "pt. ca in concubinaj mai intervin creante reciproce " ?


Răspuns la discuția Mostenire nepotii concubinului
Concubinul doreste sa aiba ca unici mostenitori fratele si nepotii.

Noi am pierdut un copil (sarcina in luna mare) , si concubinul a facut demersuri pt ca bunurile lui sa nu fie mostenite de copilul nenascut ci doar de copiii fratelui lui ( anume, si-a trecut apartamentul pe numele mamei lui, pt a fi sigur ca va fi mostenit de frate si nepoti)

Intre timp, cum de copii proprii nu mai poate fi vorba din motive medicale, s-a asternut linistea... dinaintea furtunii.

Caci in aceste conditii, cum ma pot eu pune la adapost ca sa nu ma arunce in strada aceste persoane lipsite de scrupule, carora nu le place munca si mai sunt si certate cu legea ?

In relatia cu concubinul, totul e bine pana la bani...(nu fumeaza, nu bea, participa la treburile casei, la concedii platim egal ) dar dragostea pt frate si nepoti este ... oarba. Desi aceste persoane se poarta foarte urat cu el, ii vorbesc urat ( hai, da-mi bani ca tot la mine or sa ajunga, ca doar noi te mostenim) rastit, ii cer bani fara jena ( sa ne trimiti..., sa ne dai...), el are o atitudine umila in fata lor. Lui frate-sau i-a platit chiar si datoriile ca sa evite puscaria pt delapidare... ( a facut ore suplimentare , duminici lucrate...) pe motiv ca doar un frate are .

Dar...Noi nu putem sta cu chirie toata viata.
Deci cum sa fac?
Sa-mi cumpar eu casa singura, si el sa stea la mine? Va avea el si neamurile lui vreun drept dupa moartea mea ?
Sa ne cumparam impreuna , adica doi proprietari necasatoriti sau casatoriti? , fiecare pe jumate de casa ?
Sa-si cumpere fiecare casa ?

Cum vedeti dvs lucrurile ? Ce parere aveti ?
Buna ziua,

Locuiesc in concubinaj cu Dl. X intr-o locuinta inchiriata. Nu avem si nu vom avea copii.

Dl.X are un frate cu antecedente penale (delapidare) care are 2 fii.
Dl. X le vireaza un ajutor banesc periodic. Fratele lui de cate ori ne vede ne reaminteste ca fiii lui sunt singurii nostri mostenitori (ne sfideaza...). In plus, pe langa ajutorul banesc, mai cere si alti bani, de cate ori are ocazia, pt ca ei sunt mai mereu in somaj... Nu exista relatii de prietenie, nu ne vizitam, ei il suna pe concubin strict pt a cere bani. Noi ii vedem o data pe an.

Acum intentionam sa cumparam o locuinta comuna.

As vrea sa stiu care e cea mai buna solutie pt a evita ca aceste persoane rau-intentionate sa ne mosteneasca , eventual sa ne dea si afara din casa la batranete ?

Sa ne casatorim si sa o cumparam ca sot si sotie pe numele amandurora ?

Sa cumparam fiecare jumatate din casa si sa locuim impreuna ?

Exista vreo posibilitate sa facem un act ca sotul supravietuitor sa nu poata fi dat afara din casa de mostenitori ?

Mentionez ca aceste persoane il hartuiesc pur si simplu pe concubinul meu (eu nu am niciun fel de relatii cu ei). Sunt singurele rude ale concubinului si pe asta si mizeaza (il ameninta ca daca nu ne dai bani, nu te mai sunam, nu mai vorbim cu tine, te dusmanim...).

Mai mentionez ca la ora actuala noi suntem separati cu banii, cu conturile din banca, si toate facturile sunt fie pe numele meu, fie pe numele lui, dar nimic in comun.

A doua intrebare : In eventualitatea ca fratele decedeaza si raman datorii la banci, concubinul meu "mosteneste" acele datorii ?

Va multumesc