avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELLA455

Activitate GABRIELLA455

va multumesc frumos
Răspuns la discuția Mostenire sau donatie ?
dupa ce a murit sotul bunicii si familia ei s -a facut succesiunea,dar dupa fiul ei care a decedat nu s a facut succesiunea si sotul meu mai are5 frati...poate bunica mea sa faca un act prin notariat prin care sa lase mostenire la fiecare nepot dar si la fiul ei cate ceva din ce a avut impreuna cu sotul ei,fara sa mai fie nevoie sa faca succesiunea dupa fiul ei?
daca fratii se inteleg intre ei?
multumesc frumos
Răspuns la discuția Mostenire sau donatie ?
Buna ziua
Bunica sotului meu are certificat de mostenire pe jumate din casa si pe teren:
Ea a avut 2 copii ,tatal sotului care a decedat si un copil care traieste dar nu are mostenitori...
in acest az bunica poate sa i faca sotului meu act de donatie sau de vanzare cumparare pe partea ei pe care are certificat de mostenire?
fiul ei are probleme cu alcoolul si in fiecare zi ne scoate afara din casa ca el e stapan acolo...
Eu si sotul meu intentionam sa ne construim ceva separat de ei,dar cum e corect sa procedam?bunica are 86 ani si vrea sa lase sotului meu ceva si vrea sa o ingrijim noi,,,
multumesc frumos..
avem o luna de cand cautam sofer dar nu am gasit si ne aflam in situatia ca trebuie sa tinem o masina parcata..cazierul auto de unde se ia?
va multumesc frumos
e adevarat ca accidentele sunt inevitabile,dar cunosc si cazuri in care soferii nu au experienta in conducere si lovesc masina din neatentie si din nepricepere si in acelasi timp si din nepasare...
e tot mai greu sa gasesti oameni care sa lucreze corect si responsabil de aceea cred ca si noi trebuie sa fim precauti..nu stiu ce sa zic...
cunosc pe cineva care a angajat un sofer si in prima saptamana i-a adus o dauna de 1000 ron,in a doua saptamana a ajuns tarziu la incarcare si firma a fost penalizata si a pierdut colaborarea...nu merge as..ce sa faci in cazul asta?
Buna ziua
Sunt administrator la o firma de transport si vreau sa angajez un sofer,dar mi e teama sa nu faca vreun accident,sau sa darame ceva la masina ,de aceea as vrea sa fac un fel de declaratie intre mine si el ca va raspunde de masina atata timp cat lucreaza cu ea si daca se intampla ceva din vina lui e direct raspunzator si va suporta cheltuielile
cum ar trebui sa arate un asemenea act de raspundere si as vrea in cazul in care se intampla ceva,acest act sa fie legal,fara sa mai ajungem in instanta sa ne judeca
va multumesc frumos