avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Activitate Christiana30

Activitate Christiana30

Buna ziua,

Ma aflu in concediu maternitate iar angajatorul mi-a spus ca acesta nu se plateste pentru ca in ultimul an anterior concediului de maternitate m-am aflat in concediu crestere copil fara plata ( sunt inregistrata la Ajpis si am si adeverinta de la ei).
Daca pentru acest concediu de maternitate iau indemnizatie zero, voi putea beneficia de concediu crestere copil- ptr al doilea copil ( chiar daca impartind la nr de luni, vor fi luate in calcul si acestea dar cu suma 0).

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am fost in concediul crestere copil 1 an platit, dupa care am prelungit pentru al doilea an de concediu crestere copil fara plata. ( conf. legislatiei) Pe data de 03.05. 2016 mi s-a terminat concediul crestere copil fara plata si cu aceeasi data am facut cererea de revenire la birou. In perioada 03.05-16.05.2016 am avut concediu de odihna, apoi concediu medical 10 zile ( 17.05-27.05.2016). Incepand cu data de 28.05.2016 ma aflu in concediu de maternitate iar angajatorul spune ca acest medical ptr maternitate nu se plateste ptr ca ca am fost anterior in concediu crestere copil fara plata. Insa concediu crestere copil se considera perioada asimilata stagiului de cotizare. Este corect sa nu mi se plateasca acest concediu medical pentru maternitate?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
1. Ma refeream daca suma de 600 Ron o primesc si cei care nu au avut nici perioade asimilate si nici alte venituri care sa li se ia in considerare.

2. In cazul in care nu as reveni la birou minim 22 zile, as mai primi indemnizatia de 600 RON pentru CCC2 si as mai putea lua concediu medical chiar daca acest concediu medical ar fi neplatit?

Va multumesc din nou
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. Este adevarat ca indemnizatia de 600 RON se acorda si persoanelor care nu au muncit deloc? Pentru ca in acest caz nu ar mai fi nevoie sa revin la birou si as primi tot indemnizatie de 600 RON. Este corect?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Ma aflu in concediu crestere copil si am ales initial varianta de indemnizatie pana la implinirea varstei de un an, dupa care incepand cu 03.04.2015 am prelungit cu concediu crestere copil fara plata pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, respectiv 02. 05 2016. Acum sunt din nou insarcinata iar termenul aproximativ pentru nastere este pe 10 august 2016. Din calculele mele ar trebui sa intru in maternitate pe 04.06.2016 (am calculat sa imi ramana 60 zile dupa ce nasc), ceea ce inseamna ca ar trebui sa ma intorc o luna la birou. Angajatorul este de acord sa imi iau mi-a concediu medical pentru luna respectiva. Va rog sa imi spuneti daca imi va fi platit concediul medical sau trebuie sa ma intorc la birou minim 22 zile lucratoare. De asemenea, cum se va calcula viitoarea indemnizatie pentru crestere copil tinand cont ca nu am venituri in concediu crestere copil fara plata?

Multumesc