avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate enedaniel1

Activitate enedaniel1

Bună. Alocația de stat pt copii se plătește până la terminarea studiilor liceale (12 clase sau 18 ani) sau si pw timpul facultății până la terminarea studiilor universitare? Mulțumesc
Bună ziua! Un elev care a împlinit 18 ani, nu muncește, este in clasa a 12-a,cum întra în posesia cardului de sănătate? Sau nu primește? Mulțumesc pentru răspunsuri
Bună ziua! Un elev care a împlinit 18 ani, nu muncește, este in clasa a 12-a,cum întra în posesia cardului de sănătate? Sau nu primește? Mulțumesc pentru răspunsuri
Sunt operat recent si am primit de la spital concediu medical 75%......Mă ajută și pe mine cineva să înțeleg? Valoarea salariului pe care o voi primi pe perioada concediului medical este de 75 % din salar, asta am înțeles... Dar 75% din salariul brut sau net? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Perioada după șomajul tehnic
Deci angajatorul nu este obligat sa te țină cel puțin 6 luni după terminarea șomajului tehnic? Chiar dacă șomajul a fost plătit de către stat?

Cornel Vasile a scris:

Ati citit bine OUG 30/2020 , de ati postat aceasta informatie ?
====

Se poate decide concedierea salariatllor dupa somaj tehnic.

Bună ziua! După terminarea șomajului tehnic la contract de munca nedeterminat, angajatorul poate să nu te mai primească la muncă? Sau este obligat să o facă? Ce alternativa ar fi? Mulțumesc anticipat
Bună ziua! După terminarea șomajului tehnic la contract de munca nedeterminat, angajatorul poate să nu te mai primească la muncă? Sau este obligat să o facă? Ce alternativa ar fi? Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Șomaj tehnic
Vă mulțumesc

buiavasi a scris:

75% din 2920 este 2190 si din acestia se vor scadrea contributiile sociale si impozitul si veti ramane cu un net de 1281 lei.

Răspuns la discuția Șomaj tehnic
Mulțumesc frumos

jurist2020 a scris:

1281 lei

Discuție Șomaj tehnic
Bună ziua! Cunoaște cineva modul de calcul al șomajului tehnic? De exemplu la un salar brut de 2920 lei, cât revine să primească salariatul in mâna? Mulțumesc anticipat