avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate aeliusccc2

Activitate aeliusccc2

Răspuns la discuția redobandire permis conducere
Buna dimineata domnule Razvan, intr-adevar, asta am citit si pe net, cum ca la un an de la ramanarea definitiva a hotararii judecatoresti ma pot prezenta la politie pentru un nou examen, fara a mi fi nevoie de parcurgerea stagiului de scolarizare, din ce citisem era nevoie doar de o hartie cum ca am efectuat o data scoala de conducere, cu alte cuvinte, nu mai era nevoie sa merg sa fac ore de condus si de legislatie... Acum, nu stiu, cel mai bine ar fi sa merg sa discut cu un politist de la rutiera...Probabil, dansii stiu ce si cum...
Multumesc de raspuns, apreciez. Daca mai este vreun domn/doamna avocat ce imi poate spune cate ceva, va rog nu ezitati sa o faceti.
LE: Recent, un domn mi-a spus ca tatal sau si-a redobandit permisul dupa 3 ani, adica, dupa expirarea perioadei de supraveghere, mentionez ca si dansul, a avut aceeasi pedeapsa ca si mine , un an suspendare respectiv 2 supraveghere.Dar, cred ca dansului printre acele mici drepturi interzise, i-a fost interzis si acesta, de a conduce vehicule, pe cand mie, nu mi-a fost interzis, cel putin in hotararea judecatoreasca pe care o am aici in fata nu esti precizat nimic legat de acest aspect.
Buna ziua. Am fost depistat cu o alcoolemie foarte mare in octombrie 2015, procesul s-a finalizat cu urmatoarea decizie ::::::
- > În baza art. 336 alin. 1 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C. proc. pen., condamnă pe inculpatul ----------, la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe. În baza art. 91 alin. 1 şi art. 92 alin. 1 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani pentru inculpat. În baza art. 93 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere obligă inculpatul să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C. pen. impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Timişoara, jud. Timiş sau Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş pe o perioadă de 80 (optzeci) de zile lucrătoare. În baza art. 91 alin. 4 C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen., obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cu titlul de cheltuieli judiciare către stat.



Cand pot sa-mi redobandesc permisul ?! Aud tot felul de zvonuri cum ca pot sa mi-l redobandesc dupa 5 ani, ceea ce mi se pare exagerat...
Buna seara , acum am intrat pe portal si am vazut hotararea judecatoreasca , data pe scurt astazi , 9/2/2017 . Va rog sa-mi explicati urmatoarele aspecte :
- Pot ruga avocata sa faca apel la Curte ?! Precizez ca doresc sa parasesc tara pana pe data de 1 iunie .
- permisiul imi va ramane anulat ?!
- Doresc sa precizez ca sunt de acord cu acele 80 de zile de munca , insa repet , doresc sa parasesc tara in scurt timp .


Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C. proc. pen., condamnă pe inculpatul -------------------------- la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe. În baza art. 91 alin. 1 şi art. 92 alin. 1 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani pentru inculpat. În baza art. 93 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere obligă inculpatul să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C. pen. impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Timişoara, jud. Timiş sau Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş pe o perioadă de 80 (optzeci) de zile lucrătoare. În baza art. 91 alin. 4 C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen., obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cu titlul de cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 09 februarie 2017, la sediul Judecătoriei Drobeta Tr. Severin
Document: Hotarâre 198/2017 09.02.2017
Buna seara , acum am intrat pe portal si am vazut hotararea judecatoreasca , data pe scurt astazi , 9/2/2017 . Va rog sa-mi explicati urmatoarele aspecte :
- Pot ruga avocata sa faca apel la Curte ?! Precizez ca doresc sa parasesc tara pana pe data de 1 iunie .
- permisiul imi va ramane anulat ?!
- Doresc sa precizez ca sunt de acord cu acele 80 de zile de munca , insa repet , doresc sa parasesc tara in scurt timp .


Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C. proc. pen., condamnă pe inculpatul -------------------------- la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe. În baza art. 91 alin. 1 şi art. 92 alin. 1 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani pentru inculpat. În baza art. 93 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere obligă inculpatul să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C. pen. impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Timişoara, jud. Timiş sau Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş pe o perioadă de 80 (optzeci) de zile lucrătoare. În baza art. 91 alin. 4 C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen., obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cu titlul de cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 09 februarie 2017, la sediul Judecătoriei Drobeta Tr. Severin
Document: Hotarâre 198/2017 09.02.2017
patrascu razvan a scris:

Daca luati legatura cu politistul care se ocupa de dosar, probabil ca o sa fiti si audiat si se termina totul repede, daca asteptati sa va citeze ei, e posibil sa dureze si inteleg ca doriti urgentarea.

Ok , multumesc , o sa iau legatura cu cei de politie , rog sa ramana topicul deschis pana revin cu noi informatii . Seara faina va doresc.
Doamna Ioana , ce-mi sugerati ? Sa discut cu avocatul sa ceara amanarea aplicarii pedepsei ? Mi-am recunoscut vina si am cooperat cu domnii de la circulatie . Cum a zis mai sus si domnul Patrascu , imi revine obligatia acum sa ma interesez eu de dosar sau o sa-l rog pe domnu avocat sa faca asta ca doar de asta il platesc . Sarut-mainile .
Bun , nu am antecedente cu legea ,banuiesc ca de o sa raman in tara nu vor exista probleme si risc o pedeapsa mai usoara si anume una cu suspendare . Va multumesc mult . Acum , astept , sper sa fiu citat cat mai repede si sa se finalizeze totul ...
Sa traiti domnule Iascochi , multumesc pentru raspuns , numai ca eu as prefera sa plec din tara pe perioada minima contractuala ce-mi este oferita de catre angajator , cu alte cuvinte mi-ar fi imposibil sa vin ori de cate ori as fi chemat .
Sa traiti domnule Patrascu , in primul rand tin sa va multumesc in numele tuturor utilizatorilor pe care-i ajutati zi de zi cu bunele dumnevoastra sfaturi , am observat ca sunteti foarte activ pe acest forum . Am fost audiat o singura data si aia a fost in seara cu pricina , la sectia de prelevare a problelor biologice . Tot in acea seara mi s-au cerut 1500 de euro pentru ca probleme de sange sa fie egale cu 0 . Banii pe care trebuia sa-i dau domnilor politisti in decursu a maxim 10 minute . Cum banii respectivi nu-i aveam asupra mea am ales varianta mai "costisitoare " si anume sa suport consecintele inconstientei mele . Deci , dupa acea seara le-am lasat un numar de telefon distinsilor oameni ai legii . Chiar vreau sa plec in strainatate la munca si se pare ca dupa 5 luni inca nimic .
Buna seara , pe 26 septembrie 2015 am fost depistat pe raza municipiului Dr Turnu Severin conducand sub influenta bauturilor alcoolice . La proba cu alcool-test mi-a iesit o valoare de 0.81 iar in cea biologica (sange ) 1.6 (prima ) 1.45 ( a 2-a )
Pana la data de astazi nu am fost chemat sa dau nici o alta declaratie .
Ce ma intereseaza este urmatorul aspect . De ce dureaza atat de mult sa fiu chemat sa mi se ia cea de-a 2-a declaratie si... Pot parasii teritoriul Romaniei urmand sa fiu reprezentat de tatal meu in instanta si de avocat ?! Vreau sa plec la munca .
Un amic mi-a spus ca se poate sa fiu pus sub control , iar o data pe luna sa merg sa semnez la dansii la politie . Este asa ceva plauzibil?! Multumesc anticipat .