avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate firjinia1

Activitate firjinia1

daca au radiat salariatul, fara sa radieze contractul inainte, la ITM apare in continuare activ. cereti detalii la asociatie, dansii ar trebui sa mearga la informatica la ITM si sa rezolve, din revisal nu se mai poate corecta, o data radiat salariatul.
nu, dar pe 9 e termenul
Nu doresc sa pierd vre-un termen, dar cum pot afla suma de plata fara a primi instiintarea ?
Buna ziua, contestatie am facut, apare pe net Şedinţe 09.03.2017 , dar inca nu am primit instiintare de plata a taxei de timbru, ce am de facut ?, am caulculat "c) intre 5.001 lei si 25.000 lei-- 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;" sa merg la cec sa depun suma aceasta oricum ?
de pe 20.01.2017 inca nu s-au scurs cele 15 zile, in plus, data de salariu este pe 05 luna urmatoare, in 2013 am sunat la banca si eram cu soldul 0, oare nu s-a prescris?
Buna seara, firma la care lucrez a primit cu titlu executoriu infiintarea ppririi a 1/3 din salariu (mentionez ca acest contract este de 1 ora pe zi, salariu minim raportat la o ora). Atasat este "pe rol solutionarea cererii de incuviintare a executarii silite inaintata de Biroul executorului judecatoresc " in aceasta scrie "Cauza se solutioneaza fara citarea partilor, conform art 666 C. pr.civ" si continua cu "apreciind cererea de executare silita ca fiind intemeiata, tinand seama de dispozitiile art. 666, 622,628,631,632,651,652,670 C.pr.civ, instanta o va admite si va incuviinta executare silita." aceasta are data din 15.12.2016, plicul primit de societate pe 20.01.2017. Acuma ce stiu eu este ca am avut un imprumut pe nevoi personale facut in 2008, platit doar jumatate de an, dupa care am fost in imposibilitate de a mai plati si plecata din tara fiind. In 2013 m-am intors, am sunat la banca vrand sa-mi reiau platile, dar banca mi-a transmis ca soldul este 0, probabil contractul a ajuns la recuperatori. Eu nu locuiesc la adresa de domiciliu, deci nu am semnat vreodata ca am luat la cunostinta despre situatia contractului. Din ce am citit, acum in 2017 acest contract este prescris de mult, care sunt pasii necesari de urmat ? De ce m-au executat ? ce e de facut ?
2 persoane mi-au spus ca trebuie in maxim 15 zile sa-mi iau avocat, ce se intampla dupa? a avut rabdare atatia ani, iar acum e graba ?
taxa de timbru judiciar, o calculeaza toti avocatii pe langa onorariul ? ce avocat imi recomandati ?
asa voi face, multumesc, se poate depune prin posta, sau trebuie un drum la ITM ?
nu, nu stiu procedura de verificare la ITM
da, am radiat si salariatul
am radiat contractul, apoi salariatul, iar acum pe site, contractul apare activ NU iar cand apas pe plus scrie stare ACTIV , asa trebuie ?