avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate LauraRaluca

Activitate LauraRaluca

Buna ziua,
In data de 04.03.2016 mi se incheie concediul de crestere a copilului de care am beneficiat 1 an si 11 luni. In data de 10 martie e data probabila a nasterii celui de al doilea copil.
Care sunt pasii care trebuie sa-i urmez?
Beneficiez de concediu de maternitate, cele 126 de zile, chiar daca contractul de munca mi se redeschide doar pt cateva zile pana la nasterea celui de al doilea copil sau voi intra direct in concediu de crestere incepand cu data nasterii celui de-al doilea copil?
Se poate calcula indemnizatia pt concediu de maternitate pe baza a catorva zile de concediu sau e necesar venitul pe o luna intreaga?, ,, Concediul se acorda femeilor care au cel putin o luna de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcina/lauzie. Asta inseamna ca odata ce au devenit salariate, chiar si daca numai cu o luna in urma, gravidele vor beneficia de indemnizatia de concediu prenatal si/sau postnatal in valoare de 85% din salariul brut avut pe luna pe care o au lucrata[/i"?
Incepand cu data de 05.03. se poate lua concediu de odihna sau medical?(precizez ca lucrez in invatamant).
Multumesc!