avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Activitate AdaL90

Activitate AdaL90

Am semnat la angajare o clauza de formare profesionala, sub forma unui act aditional care preciza ca trebuie sa platesc taxele formarii daca imi dau demisia in primii 2 ani de la angajare. A trecut un an, mi-am dat demisia, si sunt de acord sa platesc suma restanta. Insa, firma ma obliga sa fac plata cash (desi suma este mai mare de 1000 de euro) si fara sa primesc chitanta. Daca insist mi se face o chitanta de mana, doar cu o semnatura pe ea. As vrea sa stiu daca este legal acest lucru, sau daca chitanta respectiva are vreo valaore?
Răspuns la discuția Clauza de formare profesionala
In mod normal acest act aditional se semneaza o data cu contractul de munca, adica inainte de inceperea formarii. Cel putin asa se intampla in firma la care lucrez. Eu nu l-am semnat dintr-o eroare a lor, adica nu mi s-a prezentat acel act iar eu nu am stiu ca trebuie sa existe, ceea ei au realizat abia dupa cateva luni.
Ma intereseaza daca este legal ca eu sa primesc un asemenea act la cateva luni dupa ce s-a incheiat formarea profesionala, in special daca data actului ar fi cea de incepere a formarii (adica 4-5 luni in urma).
As dori sa stiu daca pot fi obligata in vreun fel de angajator sa semnez actul aditional privind formarea profesionala, la cateva luni dupa semnarea contractului de angajare si dupa ce formarea profesionala s-a incheia. Avand in vedere ca dintr-o eroare a angajatorului eu nu am semnat acest act aditional la inceputul angajarii.