avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate danutz1978

Activitate danutz1978

Răspuns la discuția Hidroizolatie la casa scarii
Buna ziua ,
dupa 2 sesizari la primarie si dupa multe alte solicitari catre asociatie , nu s-a rezolvat nimic.
De la primarie am primit acelasi raspuns la cele 2 cereri : ca au cerut asociatiei sa remedieze cat mai urgent problema
Ultima scuza a celor de la asociatie este ca vecinul meu nu a respectat proiectul la acoperis, dar asta nu i-a interest atunci cand au facut primele interventii la hidroizolatie.

As putea sa-i actionez in instanta pe cei de la asociatie ?

Multumesc pentru informatii
Răspuns la discuția Hidroizolatie la casa scarii
Va multumesc pentru raspuns , am fost plecat din localitate , fara acces la mail.
In incercarea de a-mi rezolva problema ( vine iarna cu zapada ) am cautat si am gasit o firma autorizata care poate sa execute lucrarea si sa dea si garantie. I-am pus in contact cu presedintele ( care nu are timp sa caute firme autorizate ) , am stability sa mergem pe terasa sa vada despre ce este vorba , dar ...stupoare , nu am putut urca pentru ca cel care are acoperis a inchis cu lacat gaura de acces .
Pentru a reveni , reprezentantul firmei a zis ca va emite o factura pentru deplasare.
Dl presedinte nu a fost de acord , si a zis ca atat a putut face , ca daca vreau , sa caut alta firma ...
Cred ca este lipsa de interes si de respect.
Deja am afectate baia de serviciu , holul de la intrare si un dormitor , iar pana la primavara ...
Unde pot sa semnalez problema mea , in dorinta de a fi rezolvata ? Cine poate sa traga la raspundere presedintele/administratorul de la asociatie ?

Multumesc pentru sfaturi
Buna ziua ,
Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc care are de mult timp probleme cu hidroizolatia la casa scarii. . Din luna septembrie , cand au inceput ploile , apa se infiltreaza ( curge ) prin tavan , afectand atat scara , cat si baia mea de service. Am discutat cu presedintele asociatiei de proprietari , acesta a adus 2 "meseriasi" care au spus ca au remediat. Nu am vazut nici un deviz sau garantie la lucrare. Costul , bineinteles , este trecut la cheltuielile de intretinere al fiecarui apartament de pe scara.
Apoi , la cateva zile dupa "reparatie" , la prima ploaie , apa s-a infiltrat si mai mult in interior.
Am depus o cerere scrisa la asociatia de proprietari in 12 octombrie in care am solicitat remedierea hidroizolatiei. Nu am primit nimic oficial. Am vorbit doar cu presedintele si mi-a spus ca atat a putut face, ca asociatia nu are bani sa faca cu firma specializata care sa dea garantie.
Ce pot face mai departe pentru a rezolva problema ?

Multumesc pentru eventualel sfaturi ,
Sunt proprietarul apartamentului din 2008 , am contract cu asociatia respectiva inregistrat pe numele meu , chitantele pentru plata sunt emise pe numele meu.
Totusi , de ce ar trebui sa platesc pentru un serviciu ( scrisoare) ce este cerut de altcineva ( asociatia de proprietari ) ?
Mi s-a mai spus ca scrisoarea a fost trimisa pe adresa de domiciliu si oricum trebuia sa platesc , ca sa scrie in legea 230
Ca daca nu platesc , mi se trece la penalizare ....
Buna ziua ,
Am aflat cu stupoare de la asociatia de proprietary ca trebuie sa platesc pentru o scrisoare ( adresa ) trimisa cu ceva reglementari ISU , scrisoare pe care de altfel nu am primit-o.
Mi s-a spus ca trebuie sa ma interesez la posta de ce nu am primit acea scrisoare. La posta am aflat ca scrisoare a fost trimisa pe numele vechiului proprietar al apartamentului.
Intrebarea mea este :
de ce sunt obligat sa platesc acest serviciu ? Mai ales ca este trimis catre o persoana care nu mai este proprietar ?

Multumesc,