avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate dory58

Activitate dory58

Răspuns la discuția recuperare taxa
Cand am vandut masina nu se recupera taxa.
Discuție recuperare taxa
Buna ziua,
Am platit in 2007 o taxa de inmatriculare in valoare de 6000 lei. Am intrebat daca mai putem recupera taxa si mi s-a spus ca nu se poate deoarece am vandut masina. Este normal acest lucru? Chiar daca am vandut masina taxa eu am platit o .
Multumesc.


Buna ziua,
Posesorul a doua librete CEC de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din anul 1991 in valoare de 5000 lei vechi, poate beneficia de prevederile Legii nr. 19/2016 care completeaza OUG 156/2007 ? Am fost la institutiile care sunt trecute in lege si nu am primit nici un raspuns, motivand ca nu au cunostinta de aceasta lege si ca nu au primit nici o notificare in acest sens. Cum este posibil asa ceva cand legea a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 171/07.03.2016. Multumesc !
Răspuns la discuția Recuperare bani
Am fost impreuna la banca, suma pentru poprire a fost facuta, deci nu mai exista alta poprire. In cont au mai ramas 2000 de lei, si titularului de cont de fata cu mine i-a spus ca este contul blocat in urma sesizarii mele de anul trecut ca sunt bani necuveniti lui si nu se poate debloca. Am vb la Bucuresti si cei de acolo m-au trimis la agentia noastra. Cei de la agentie au spsu ca ei nu pot debloca contul. Ei spun ca persoana respectiva ar trebui sa trimita banii inapoi de unde au venit (toti 4000) si apoi persoana care ii care ii primeste sa ii trimita mie. Eu mi-am inchis contul nu mai am nici o legatura cu acea banca. Nu stim cui sa ne mai adresam. Persoana care a primit banii este de acord sa rezolvam amiabil. Multumesc
Discuție Recuperare bani
Buna ziua,

Anul trecut am avut o problema cu o banca, am dat un cont gresit unei persoane ca sa imi trimita bani. Am facut atunci o sesizare la banca, am spus ce sa-ntamplat dar mi-au raspuns ca nu se poate face nimic decat daca persoana in contul careia au intrat banii se prezinta la banca. Persoana respectiva era plecata din tara si avea contul blocat. Acum a venit persoana si am fost impreuna la banca, dar banca din banii mei i-a retinut poprirea pe care a avut o (2000) si ceilati 2000 sunt inca in cont dar contul este blocat pt ca eu am facut sesizare ca nu i se cuvin persoanei respective banii. Noi vrem sa rezolvam amiabil, persoana vrea sa imi dea cei 2000 , dar nu ii debloceaza banca contul. Nu stim ce sa mai facem.
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare bani
Persoana respectiva mi-a dat o hartie de mana ca imi datoreaza banii, am dat o in judecata, ar fi trebuit sa imi restituie banii, dar nu are nici un venit si nici bunuri materiale. mai pot face ceva?
Multumesc
Discuție Recuperare bani
Am dat niste bani imprumut in urma cu 7 ani . Mai am sanse sa ii recuperez? Persoana la care i-am dat nu lucreaza, nu are nici un venit.