avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate laura_dulgheru

Activitate laura_dulgheru

Răspuns la discuția pensie de intretinere
multumesc pentru sfat dar anumite lucruri sunt chiar imposibile.si nu ma refer la mine.eu l-am cautat foarte mult pe el.am incercat sa vorbesc cu el, m-am dus la el si nu i-am zis absolut nimic gresit sau rau si tot nu ii pasa.chiar vorbeam cu el fara sa stie nimeni dar nu vroia sa vorbeasca cu mine.asa ca am renuntat.
multumesc de sfat, dar numai eu stiu cum sta situatia.
la toti numai bine.
Răspuns la discuția pensie de intretinere
stii avlil care e chestia tu te gandesti drept inainte precum calul.gandeste-te totusi ca nu o fac ca sa ma intretina, ca nu ma intretine pensia lui, am facut-o cu alte sentimente in nici un caz pt bani.m-am tot repetat ca sunt cazuri si cazuri.nu ati stiut decat sa luati apararea tatilor,care va spun in a mea situatie nu merita nici buna ziua.si o zic pt ca am vazut "cat de mult" l-a interesat de mine.nu conteaza cine din parinti a avut vina, copilu pe care te-ai "chinuit" sa il faci nu are nici o vina. un tata care se face ca nu isi vede copilu pe strada ttrece pe langa el ca pe langa un strain nu merita nici o aparrare. nu ma intereseaza banii lui, nu asta era motivu pt care luptam ci ca sa"simta"ca are copii. poate cine e in situatia mea intelege. cine nu ar fi mai bine sa taca.poate sa ia apararea cat o vrea tot nu schimba nimic. nu mai judecati aiurea.pana la urma nu e aici rolul vostru asta, ca pana la urma d-aia e lege.nu am facut nimic decat sa ma apar. el a intentat actiunea el a pierdut .asa ca nu va mai dati atata mari stiutori si mari moralisti pana nu sunteti pusi intr-un caz asa.
o zi buna
as dori sa stiu ce capitol din codul muncii reglementeaza fie concedierea fie incetarea contractului individual de munca in cazul neprentarii la locul de munca. ce litera?articol?mutumesc
Răspuns la discuția pensie de intretinere
pt cei care comenteaza in continuare:tatal nici nu a avut bunavointa sa se prezinte.nici nu s-a aparat. nu mai aparati persoane care nu merita.nu va mai dati mare si plini de voi cand nu cunoasteti persoanele. vedetiva de treaba voastra daca nu sunteti in stare sa dati un sfat.asta e sfatu meu
Răspuns la discuția pensie de intretinere
pentru cine se mai intreaba inca le dau eu raspuns acum din experienta mea.mie mi se acorda in continuare pensia de intretinere.cererea tatalui meu a fost respinsa si drept urmare am castig de cauza.deci am dreptul la pensie daca am 23 de ani si nu lucrez. si sunt la master. asta pentru cei care au avut multe de spus.o zi buna
Răspuns la discuția pensie de intretinere
ma repet sunt cazuri si situatii aparte. eu am deschis o problema la care trebuia sa se dea un raspuns.nu sa fiu criticata de ce nu muncesc.unu la mana nu am muncit pe perioada facultatii pt ca mama a zis sa ma tin de scoala sa invat ceva si eu am avt bursa de merit la facultate.si doi la mana acu nu lucrez nu pt ca nu vreau ci pt ca nu am gasit. sunt dintr-un oras unde posibilitati nu ai prea multe si cu greu gasesti de lucru. si ma scuzati ca zic dar nu am facut facultatea ca sa ma duc vanzatoare de covrigi.
cred ca forumu asta e facut pt a ajuta nu pt a critica mai ales in nestiinta de cauza, ca dupa cum am zis tatal meu nu merita nimic de la mine.o data m-am intalnit cu el din greseala abia m-a salutat si nu a stiut decat sa ma intrebe "cand mai faci facultatea?mai ai mult?iti mai platesc pensie?" astea sunt vorbele unui parinte care nu stie nimic de copii lui.pt ca suntem doi frati.nu l-a interesat de nici unul.si nu merita nimic de la noi.si faptul ca mie mi-a sistat abuziv pensia e inca o dovada. macar nu a incercat sa vorbeasca cu mine sa zica fai proasto ce faci mai iti platesc sau nu?nu traiesc eu din banii lui.
asa ca rog din nou persoanele rau voitoare sa se abtina de la comentarii inutile.
Răspuns la discuția pensie de intretinere
va rog frumos sa nu vorbiti cnad nu sunteti in cunostiinta de cauza
tatal meu nici nu vorbeste cu mine.eu nu i-am facut nimic.nu a stiut ca are copil si nu a vrut sa stie. nu e rusinos in situatia asta e chiar dureros ssa stii ca pe tatal tau il doare in c.. de tine.in clasa a 7 ma intreaba la ce liceu dau :( si nu a stiut de mine nimic.nici ziua mea cand e nu stie.mai bine vedetiva de treaba daca nu aveti un sfat de dat. salutari
Răspuns la discuția pensie de intretinere
multumesc pentru raspuns. sunt la master si am cursuri zilnic de la 17-21 . nu lucrez pentru ca inca nu mi-am gasit nimic nicaieri.
buna. am si eu cateva intrebari legate de pensia de intretinere. tatal meu imi platea pensie de intretinere pentru ca eram la facultate. din luna mai mi-a sistat pensia desi eu in iunie eram in sesiune si in iulie am dat licenta. acum sunt inscrisa la master la zi si nu lucrez, am 23 ani. recent a deschis actiune pentru desfiintarea popririi pe motivul ca din mai am terminat faculatatea. as dori sa stiu daca eu am sanse de castig. am inteles ca pana la 25 de ani este obligat sa plateasca. as dori sa stiu pana la ce varsta, in ce conditii ramane valabila pensia de intretinere?conform carui act?am cautat in codul familiei dar nu am gasit articolul. si o ultima intrebare: am nevoie de avocat?deoarece tatal are avocat.
multumesc
multumesc.pe mine ma intereseaza acestea pentru o situatie-problema , pe care am mai pus-o pe acest forum. bunica mea doreste sa imi lase mie apartamentul sau si nu stiu ce act ni se potriveste.bunica nu o are decat pe mama mea, care e de acord cu decizia bunicii sa imi faca mie act direct, in ciuda faptului ca mama mea mai are un copil, pe fratele meu. dar tocmai de acesta vor sa ma "protejeze" si dorim un act care sa nu poata fi atacat. mi s-a raspuns ca actul de vanzare -cumparare e mai bun. dar as dori sa stiu si taxele notariale pt acest act si pentru cel de donatie? si doream sa stiu daca un bun obtinut rin act de vanzare-cumparare poate face obiect de partaj precum si cel de donatie daca poate? intreb aceasta deoarece nu sunt maritata dar urmeaza:D. oricum am sa caut acele articole din codul civil;):P.