avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate Marius3105

Activitate Marius3105

Buna ziua, detin un apatament intr-un duplex care a fost apartamentat. El are suprafata de 62 mp fizic. In actele de partamentare apar doar 53 mp. Diferenta de spatiu sunt de la fosta camera tehnica a casei inainte de apartamentare. Firma care a facut apartamentarea a marit camera cu cei 9 mp. Acel spatiu apare in CF ca si spatiu comun. In functie de cum s-au vandut apartamentele firma a luat declaratii de la cumparatori la notar cum ca ei renunta la dreptul de folosinta a spatiului tehnic si sa il poata folosi ei la marirea camerei. Firma nu a depus acte la Cadastru pentru a intabula si cei 9 mp in ap nostru.
Noi avem aceste acte. Totul bine pana aici.
Vrem acum sa vindem apartamentul dar la verificarea actelor la cadastru s-a depistat diferenta de suprafata.
Am facut certificatul energetic cu relitatea care este la fel ca la cumpararea ap. Noi nu am modificat nimic.
Vrem acum sa rezolvam problema sa aducem actele in ordine si vrem sfaturi care sunt pasii si ce acte trebuie sa obtinem sa putem spatiul din bunul comun si alipirea lui la ap nostru.
Puteti va rog sa ne indrumati?
Multumim si asteptam raspuns.
Buna, va rog frumos, puteti sa imi spuneti toate cheltuielile necesare la vanzarea si cumpararea unui imobil!
In mare le stiu dar poate imi scapa ceva.
Mersi si astept raspuns!
Buna, am incheiat un credit pe 30 de ani (imobiliar) si asigurarea de viata incheiata a fost introdusa in rate pe 30 de ani. Noi am platit 5 ani si vrem sa inchidem creditul. Suma ramasa din asigurare trebuie sa ni se restituie cash sau se scade din suma ce trebuie sa o inapoiem la banca.
Multumesc de raspuns.