avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona_Manea

Activitate Ramona_Manea

Dar cum ramane cu modificarea si completarea OUG 111/2010 ce ar trebui sa intre in vigoare la 1 iulie? Se va amana sau a fost din nou doar o actiune de imagine?
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Legile legate de drepturile gravidelor si lauzelor le cunosc destul de bine,dar nu stiu unde ar trebui sa apelez pentru a rezolva situatiile in cauza.

Unde ar trebui sa depun hartiile pentru concediul prenatal/postnatal si mai apoi pentru indemnizatia de crestere a copilului?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Diploma de bacalaureat retinuta
Va multumesc pentru raspuns. Voi incerca varianta aceasta.
Buna ziua,

Cu ani in urma am depus actele pentru a ma inscrie in cadrul unei universitati,bineinteles diploma de bacalaureat in original. La vremea respectiva am achitat taxa de inscriere,am primit o chitanta ce nu mai exista; nu am semnat nici un fel de contract cu universitatea. Eu am plecat din tara inainte sa vina vremea de a achita prima transa din plata facultatii,iar lucrurile au ramas asa.Am sunat la secretariatul catedrei respective pentru a afla daca mai exista diploma mea. Raspunsul a fost ca da,o pot recupera in cateva ore,dar trebuie sa achit o taxa de 150 lei. Intreband pentru ce sa achit aceasta taxa,doamna secretara foarte drauta si senina mi-a raspuns pentru simplul fapt ca mi-au pastrat diploma atatia ani.
Intrebarea mea este daca nu cumva este cam ilegal sa se perceapa o astfel de taxa pentru un motiv atat de absurd. Fiind un act oficial nu cred ca il puteau arunca oriunde.