avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana622

Activitate iuliana622

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa existe un consiliu din minim 5 membrii ,ei pot sa convoace o sedinta,pot sa ceara lamuriri,pot sa destituie presedintele etc
Răspuns la discuția concediu de odihna
Pai asta era intrebarea sporul de noapte intra la sporuri permanente sau nu,se lucreaza in tura continua/turnus...24/72 ore...concret este un spor permanent sau nu?
Răspuns la discuția concediu de odihna
Multumesc pt raspuns,dar punctual as vrea sa stiu sporul pt orele de noapte se incadreaza in acest calcul pt ca art 150 din CM spune ca la calculul mediei se incadreaza doar sporurile cu caracter permanent
Va rog o lamurire,la calculul mediei zilnice rezultata din veniturile ultimelor 3 luni,daca angajatul are spor de noapte pentru orele efectuate noaptea,suma rezultata se adauga la venitul lunilor anterioare concediului?mai precis:luna mai 56 de ore de noapte *125%si 120 de ore=100% acel 25 % plus primit pt orele de noapte se aduna la calculul mediei pt plata indemnizatiei de concediu sau nu?
Răspuns la discuția Indemnizatie de hrana
Da,aveti dreptate sunt multe societati pe actiuni infiintate si subordonate consiliilor locale care nu respecta legea,voucherele de vacanta sa spunem ca se dau in functie daca exista bani sau nu dar indemnizatia de hrana este obligatorie
Răspuns la discuția zile libere
Va multumesc,argumentul adus de angajator este ca,munca in ture continue in turnus anuleaza acest drept la zile libere pentru munca in zile de sarbatoare,eu stiu ca acest lucru ne obliga sa venim la munca in aceste zile dar nu anuleaza dreptul la compensare ,la fel si cu indemnizatia de hrana ca numai bugetarii au acest drept,noi fiind o SC subordonata consiliului local pe actiuni in proportie de 98% a CL.Cum pot sa argumentez acest lucru ca ne supunem sub incidenta legilor bugetare?
Răspuns la discuția zile libere
Va rog daca poate cineva sa-mi raspunda
Discuție zile libere
Lucrez la o SC pe actiuni care se ocupa cu captarea,tratarea si distributia apei,actionar majoritar consiliul local 98%in ture continuie,turnus de 24 de ore cu 72 libere,angajatorul spune ca nu avem dreptul la compensarea zilelor lucrate in zile de sarbatoare legala pentru ca munca in turnus anuleaza acest lucru,ca nu suntem bugetari si numai ei ar avea dreptul,la fel si cu dreptul la indemnizatia de hrana care se da de la 1 ian.anul curent,va rog sa-mi spuneti, 1.Suntem bugetari sau nu 2 Avem dreptul la zile libere pentru munca in zilele de sarbatoare? 3.Avem dreptul la indemnizatie de hrana? Scuze daca postarea mea a fost cam lunga,va multumesc!
Răspuns la discuția salariu minim
M-am adresat angajatorului ,raspunsul a fost,nu sunt bani...si mi s-a raspuns ca nu suntem bugetari,suntem societate comerciala...pe actiuni...si avem incadrarea de 1250 ron,exact salariul minim pe economie,asta binenteles ca numai noua din statia de tratare a apei...cei de la birouri au de la 3000ron...la 4600 ron
Scuze ca revin...dar laborantii in ce categorie/ramura de salarizare se incadreaza?
Discuție salariu minim
Lucrez laborant tratarea apei in cadrul unei SC care se ocupa cu tratarea si distribuirea apei potabile/oras ( actionar majoritar al societatii este consiliul local),la angajare se cer studii medii,calificare de laborant,dar sunt platita cu salariul minim pe economie(salariu muncitor necalificat).Nu primesc nici un fel de spor material pt munca cu substante nocive,specifice laboratorului,decat 3 zile in plus la concediu legal.Intrebare: in ce grupa de munca ma incadrez??Este posibil sa fiu platita cu salariu minim ,sa nu se ia in considerare nimic nici calificarea nici spor de laborator?Va multumesc anticipat.