avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate onil1

Activitate onil1

Răspuns la discuția Taxa de habitat la sectorul 2
In aceeasi situatie ma aflu si eu.Asociatia de propietari are contract cu alta firma decat Supercom.Nu putem plati doua firme pentru prestarea unui serviciu.Azi am avut nevoie de Certificat Fiscal si nu mi-a fost eliberat,fiind conditionata de aceasta taxa de habitat pe care nu am platit-o in 2019.Este normal?Mi s-a spus sa platesc si asociatia de propietari sa se judece cu primaria ca sa imi recupereze banii.Ce pot face sa obtin acel certificat fiscal,fara sa platesc acea taxa ,nebeneficiind de serviciul Supercomului?
va multumesc.
o persoana cu dizabilitati locomotorii,poate obtine un card -legitimatie ,fara a fi posesorul unei masini,dar folosindu-se de amabilitatea cunostiintelor cand are nevoie sa se deplaseze cu autoturismul acestora?
Răspuns la discuția Renovare scara blocului
sper sa nu !
Pot zugravi palierul de bloc fără acordul asociației de locatari?
Răspuns la discuția Repartizare pierderi apa
regulament pentru calculul consumului de apa rece [ link extern ] /
Răspuns la discuția Repartizare pierderi apa
daca se imparte la nr de apartamente ajungem in situatia ca 1 persoana care locuieste singura si are un consum de 6 mc sa plateasca pierdere 3 mc ,respectiv 50 %din consum ,iar cei cu consum 24 mc sa plateasca tot 3 mc pierdere respectiv 8 %.In lege spune clar se imparte pierderea la nr de persoane,si daca se depaseste 7mc/persoana,se calculeaza la consum
Răspuns la discuția Repartizare pierderi apa
si cu cele care nu au fost verificate metrologic de 9 ani si arata un index de 1500 mc,iar propietarul refuza sa schimbe apometrul,ce e de facut?
Buna ziua,locuiesc intr-un condominiu format din trei apartamente ,cu un singur bransament de apa.In urma discutiilor dintre propietari, cu 9 ani in urma,s-au montat apometre individuale pt fiecare apartament.Mentionez ca eu m-am mutat aici de 2 ani de zile,si in tot acest timp,consumurile inregistrate de apometre,nu coincideau niciodata cu contorul de la bransament,diferentele ajungand si la aproape dublul consumului inregistrat in apartamente.Am verificat,nu este nici o pierdere,dar am constatat ca intr-un apartament contorul are index 1500mc,si nu este montat conform legii 224/2015,respectiv la intrarea conductei orizontale in propietatea d-lui,ci este pozitionat pe o conducta verticala ,dupa tevile de apa calda si rece ce deservesc centrala care alimenteaza etajul superior,tot propietatea dumnealui.Apometrul acesta nefiind niciodata verificat metrologic in cei 9 ani de folosinta.L-am anuntat ca trebuie sa schimbe contorul si sa-l pozitioneze corect,dar dansul a refuzat categoric,avand posibilitatea,deoarece conducta dansului trece prin propietatea mea,am montat eu un apometru nou pe conducta dansului ,si diferentele au disparut,Dl in cauza a spus ca el va plati numai ce ii indica apometrul din propietatea lui,si daca v-a verifica metrologic apometrul pe care il are,dar pozitionarea v-a ramane neschimbata.Cum sa procedez,pentru a il face sa respecte si dansul legea si vecinii? va multumesc