avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate paralelipiped

Activitate paralelipiped

Buna ziua,

In 29.03.2016 am achizitionat on-line un bilet de calatorie CFR on line pe relatia: cluj-napoca bucuresti pentru 30.03.2016
din motive urgente de sanatate care au necesitat sa fac deplasarea mai repede am plecat in 29.03.2016 iar pe 30.03.2016 am solicitat cu 10 ore inainte de plecarea trenului anularea tiketului din acea seara. din cauza problemelor de sanatate mai sus mentionate am avut acces la internet doar in jurul orei 13:00
in acel moment mi s-a transmis ca biletul nu poate fi anulat ca nu se va returna absolut deloc contravaloarea biletului
Fiindca tranzactia s-a efectuat online toate documentele pe care le am sunt in format electronic si se regasesc atasate in format pdf

Dupa 20 de zile am primit motivarea refuzului - ' regulile de pe site nu se aplica pentru achizitiile on line'
considerand ca motivarea refuzului este inexacta solicit CFR respectarea conditiilor de returnare a contravalorii biletului conform site CFR; am aflat ulterior ca de fapt undeva in conditiile de utilizare a siteului erau specificate conditiile de refuz la returnarii daca solicitarea nu se face cu 12 ore inainte

Consider ca aceste conditii si clauze ascunse care:
-sunt specificate in conditiile de utilizare a siteului nu la conditiile de achizitie a biletului; situatii total diferite; una este o problema de utilizare software, cealalta este de achizitie de servicii

-nu apar nici unde in procesul de achizitie al biletului sau de selectare
-sunt inexistente in conditiile de accesare site din confirmarea trimisa la inregistrare pe site; desi sunt specificate multe alte conditii doar cele care exonereaza CFR de la raspundere
-nu apar pe bilet
_nu apar in momentul confirmarii platii
_sunt contradictorii cu conditiile specificate pe site la capitolul anulare
SINGURUL MOMENT IN CARE ACESTE CONDITII CONTRADICTORII APAR SUNT DUPA ACHIZITIONAREA SI PLATA BILETULUI

Aceste clauze incalca in mod flagrant toate drepturile unui consumator, sunt abuzive, ascunse
Se pare ca ANPC ia in brate pozitia CFR
am documente doveditoare pentru toate cele de mai sus intrebarea este .. o las balta si 'iau tzeapa' sau se mai poate face ceva?
ma tenteaza sa contactez un avocat, pana la urma sunt convins ca am dreptate
Salut!
Am sa incerc sa fiu succint si la obiect
Am fost diagnosticat HIV+ acum 2 ani de zile in urma unei stari de sanatate proaste la un moment dat
In urma unei confruntari si oferte de ajutor am recunoscut patronului companiei in care lucrez care a fost problema.
Am inceput un tratament experimental care da rezultate foarte bune si imi permite sa traiesc o viata profesionala si personala fara modificari semnificative(cu exceptia celor normale in aceasta situatie bine-nteles)
Cel putin oficial aceasta informatie a ramas la nivelul managerului general
(profesional vorbind: activez in domeniu de 10 ani, 3 ani in aceasta companie dintr-un total de 21 de ani vechime; sunt apreciat profesional in bransa si de multe ori sunt obiectul unor tentative de recrutare de la companii concurente)

insa la un moment dat am fost intrebat de catre manager care sunt implicatiile si obligatiile legale din partea companiei catre mine. am mentionat ca nici una speciala in afara celor stipulate de lege

ulterior am inceput sa simt ca sunt dat la o parte; mi-am cerut transferul in cadrul aceluiasi departament (servicii) dar la sucursala din Cluj
si am sesizat incet faptul ca:
-din cele in jur de 2000 de ordere pe care le gestionam pe an am ajuns undeva la 2-3 pe zi;
mi s-au 'luat' proiecte pe care le construisem de la 0
-am fost exclus din toate proiectele noi
-mi s-au transferat proiecte vazute ca imposibile sau 'moarte la nastere' ba am fost si lasat sa pierd cateva luni pentru a dezvolta un proiect despe care acum mi s-a transmis ca de fapt nu prezinta interes
-se incearca transferarea mea din operational -unde am lucrat 10 ani - spre vanzari de teren stiindu-se ca nu caut si nu am specializarea unui asemenea task; in plus nu imi figureaza in fisa postului
-mentionez ca 'am fost sarit' de la cresterile regulate anuale salariale (nesemnifcative mai degraba simbolice) si am fost informat finut ca in lips acceptarii noilor taskuri altele totale si diferite fata de jobul pentru care m-am angajat) nu voi avea de ce sa ma astept nici in acest an)
- promovarea in functie pentru o pozitie pentru care aveam 110% calificarea necesara s-a facut unei persoane cu o calificare si experienta net inferioare (departament de relatii internationale- iar noul manager nu vorbeste decat limba romana; eu am 4 limbi fluente in 'portofoliu' si 6 ani vechime in plus)

am senzatia din ce in ce mai puternica fie ca :
- sunt facut sa plec 'cu acordul partilor'
- fie se incearca crearea unor premise de incompetenta profesionala

Astfel de cazuri sunt dificil de probat in instanta de obicei dar activitatea mea este reflectata de cifre clare si concrete
si ma intrebam ce as putea face sa ma pot proteja legal pe de o parte si ce dovezi ar trebui sa strang pe de alta parte in masura in care lucrurile iau o intorsatura urata

nu as vrea nici ' sa au bir cu fugitii' nu imi sta in fire dar nici sa ma las calcat in picioare

mentionez ca orice control sau procedura medicala pe care am urmat-o a fost facuta prin cerere concediu de odihna, nu am apelat sau solicitat nicodata o favoare sau concedii de boala sau servicii si favoruri speciale in baza conditiei medicale

va multumesc pentru orice sfat concret realist

cu stima,