Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare mascata la locul de munca persoana HIV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare mascata la locul de munca persoana HIV

Salut!
Am sa incerc sa fiu succint si la obiect
Am fost diagnosticat HIV+ acum 2 ani de zile in urma unei stari de sanatate proaste la un moment dat
In urma unei confruntari si oferte de ajutor am recunoscut patronului companiei in care lucrez care a fost problema.
Am inceput un tratament experimental care da rezultate foarte bune si imi permite sa traiesc o viata profesionala si personala fara modificari semnificative(cu exceptia celor normale in aceasta situatie bine-nteles)
Cel putin oficial aceasta informatie a ramas la nivelul managerului general
(profesional vorbind: activez in domeniu de 10 ani, 3 ani in aceasta companie dintr-un total de 21 de ani vechime; sunt apreciat profesional in bransa si de multe ori sunt obiectul unor tentative de recrutare de la companii concurente)

insa la un moment dat am fost intrebat de catre manager care sunt implicatiile si obligatiile legale din partea companiei catre mine. am mentionat ca nici una speciala in afara celor stipulate de lege

ulterior am inceput sa simt ca sunt dat la o parte; mi-am cerut transferul in cadrul aceluiasi departament (servicii) dar la sucursala din Cluj
si am sesizat incet faptul ca:
-din cele in jur de 2000 de ordere pe care le gestionam pe an am ajuns undeva la 2-3 pe zi;
mi s-au 'luat' proiecte pe care le construisem de la 0
-am fost exclus din toate proiectele noi
-mi s-au transferat proiecte vazute ca imposibile sau 'moarte la nastere' ba am fost si lasat sa pierd cateva luni pentru a dezvolta un proiect despe care acum mi s-a transmis ca de fapt nu prezinta interes
-se incearca transferarea mea din operational -unde am lucrat 10 ani - spre vanzari de teren stiindu-se ca nu caut si nu am specializarea unui asemenea task; in plus nu imi figureaza in fisa postului
-mentionez ca 'am fost sarit' de la cresterile regulate anuale salariale (nesemnifcative mai degraba simbolice) si am fost informat finut ca in lips acceptarii noilor taskuri altele totale si diferite fata de jobul pentru care m-am angajat) nu voi avea de ce sa ma astept nici in acest an)
- promovarea in functie pentru o pozitie pentru care aveam 110% calificarea necesara s-a facut unei persoane cu o calificare si experienta net inferioare (departament de relatii internationale- iar noul manager nu vorbeste decat limba romana; eu am 4 limbi fluente in 'portofoliu' si 6 ani vechime in plus)

am senzatia din ce in ce mai puternica fie ca :
- sunt facut sa plec 'cu acordul partilor'
- fie se incearca crearea unor premise de incompetenta profesionala

Astfel de cazuri sunt dificil de probat in instanta de obicei dar activitatea mea este reflectata de cifre clare si concrete
si ma intrebam ce as putea face sa ma pot proteja legal pe de o parte si ce dovezi ar trebui sa strang pe de alta parte in masura in care lucrurile iau o intorsatura urata

nu as vrea nici ' sa au bir cu fugitii' nu imi sta in fire dar nici sa ma las calcat in picioare

mentionez ca orice control sau procedura medicala pe care am urmat-o a fost facuta prin cerere concediu de odihna, nu am apelat sau solicitat nicodata o favoare sau concedii de boala sau servicii si favoruri speciale in baza conditiei medicale

va multumesc pentru orice sfat concret realist

cu stima,
paralelipiped, utilizator
Art. 5 C.mun.
(1) În cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi salariaţii şi angajatorii.

(2) Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.
(3) Constituie discriminare directă actele şi faptele de excludere, deosebire, restricţie sau preferinţă, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute la alin. (2), care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării drepturilor prevăzute în legislaţia muncii.
(4) Constituie discriminare indirectă actele şi faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prevăzute la alin. (2), dar care produc efectele unei discriminări directe.

De asemenea, persoana care se considera discriminata poate adresa o sesizare catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, in termen de 1 an de la data savarsirii faptei sau de la data la care putea sa ia cunostinta de savarsirea ei,