avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate maria_2016

Activitate maria_2016

Răspuns la discuția Revenire la numele de fata
Multumesc !
Răspuns la discuția Revenire la numele de fata
Multumesc.
Răspuns la discuția Revenire la numele de fata
Multumesc !
Dupa divort am pastrat numele fostului . Dupa ani vreau sa revin la numele de fata. Cum procedez?
Răspuns la discuția spatiu comun
Multumesc !
Discuție spatiu comun
In blocul unde sunt proprietara a unui mic apartament (de 12 ani dar pe care- l ocup de cca 2 ani), exista la parter un spatiu comun destinat uscarii rufelor, cum de altfel toate blocurile din zona detin. Acest spatiu este ocupat abuziv cu acordul tacit al presedintelui, de doua familii (proprietare a unor apartamente mari cu balcoane) care-si tin varza murata si dulapuri cu scule. Eu personal nu am unde sa-mi usuc rufele avand un simulacru de balcon plasat la sosea cu trafic mare. Si platesc caldura si curent electric pentru acest spatiu fara sa am dreptul sa-l folosesc. Am apelat la bunul simt al persoanelor respective dar nici urma...va rog deci daca puteti sa-mi spuneti cum sa procedez. Multumesc, zi frumoasa si saptamana foarte buna.
Răspuns la discuția contract munca pierdut
Multumesc !
Buna ziua

Am ratacit un contract de munca pe cateva luni, anul 2002.
Firma nu mai exista.
Imi trebuie pentru dosarul de pensie.
Mai exista arhiva a ITM ? Cum sa procedez in situatia aceasta ?

Multumesc !

Multumesc mult, cred ca am inteles, in sfarsit...angajatorul nu mai este scutit de plata contributiilor la somaj dar primeste timp de 12 luni acea suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 18 luni.
Multumesc mult pentru raspuns dar cautand pe aici am gasit si asta :

"1) Angajatorii care nu vor mai beneficia de facilitati la plata contributiilor la somaj

Legea nr. 250/2013, act normativ ce aduce o serie de modificari legislatiei in domeniul asigurarilor pentru somaj, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 457, din 24 iulie 2013 si intra astazi in vigoare.

Printre modificarile operate de documentul citat se numara si eliminarea unor facilitati acordate de stat pentru unii angajatori. Mai precis, este vorba despre cei care incadreaza in munca absolventi de liceu sau de facultate, someri de peste 45 de ani, precum si someri parinti, care sunt unici sustinatori ai familiilor monoparentale.

Astfel, conform noilor reglementari, acesti angajatori NU vor mai fi scutiti de la plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta categoriilor de salariati mentionati mai sus.

Pana acum, legislatia stabilea ca:

Angajatorii care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor incadrate din aceste categorii, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani" – Art. 85, Legea nr. 76/2002

"Angajatorii care incadreaza in munca pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta absolventilor incadrati" – Art. 80, Legea nr. 76/2002

Practic, au fost eliminate, din cuprinsul Legii nr. 76/2002, prevederile care stabileau scutirea, pe o perioada de un an, de la plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj.

Atentie! In ceea ce priveste angajatorii care incadreaza in munca persoane cu handicap, regulile nu se schimba, intrucat acestia nu beneficiau nici pana acum de scutire de la plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj."


Ce parere aveti ?