avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate chris_seby

Activitate chris_seby

Răspuns la discuția Date personale online
Multumesc mult pentru raspunsuri si lamuriri. Acum voi putea avea un dialog cu asociatia de proprietari, avand si un argument legal in spate, nu doar dorinta de a cere sa se intample un lucru. :D
@adriantot - intradevar, listele online sunt utile pentru unii. Dar gasesc deranjat sa nu pot avea optiunea de a nu aparea online. In cartea de telefoane apar doar daca imi doresc acest lucru. :)
Buna ziua.
Am si eu o nelamurire(impreuna cu inca cativa locatari reprezentati de o anume asociatie de proprietari). Aceasta asociatie publica listele de plata ale locatarilor atat prin liste printate in scara blocului, cat si pe site-ul lor. Reprezentatii firmei ridica totdeauna in fata legea asociatiilor de proprietari(230/2007) si faptul ca la Oficiul de Carte Funciara poti obtine oricand date legate de imobil si proprietar.
Intrebarea mea e daca au o baza legala reala sa imi refuze cererea de a mi se sterge datele cu caracter personal de pe site-ul lor? Nu contest ca sunt informatii publice si trebuiesc afisate in loc public, dar fac deja asta cu foile printate. in plus, nu inteleg utilitatea de a le mentine online, cu atat mai mult cu cat iti prezinta intregul istoric al platilor....

Multumesc in avans daca ma poate lamuri cineva. :">
Se aplica regimul actelor "publicate" de o asociatie de proprietari si in online?
Răspuns la discuția Partaj - afini ca martori
mulutumesc tuturor pentru timpul gasit si sfaturi. Mi-am lamurit problemele si voi sti cum sa actionez mai departe, pe partea aceasta, in demersul inceput. Multumesc din nou.
Răspuns la discuția Partaj - afini ca martori
Multumesc pentru promptitudine. Dar nu sunt complet lamurita: ii poate aduce ca matori fara a cere acceptul celeilalte parti si fara a fi probleme cu gradul de afinitate?(la cuscri si socrii surorii ma refer)
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Mama mea se afla in proces de partaj cu fostul sot(tatal meu) si doreste ca aduca ca martori pe socrii mei si pe socrii surorii ei. As dori sa stiu daca cuscrii sunt considerati afini de pana la gradul III si daca socrii surorii ei au dreptul sa apara ca martori, fara a se cere acceptul celeilalte parti.
Deasemenea m-ar interesa daca un martor ce nu doreste sa apara ca martor poate fi totusi trecut pe lista si ce implicatii are acest lucru. La un moment dat, stiam ca citarea ca martor si neprezentarea la proces e urmata de o amenda.
Multumesc mult si sper sa imi fie iertata exprimarea nu tocmai juridica.