avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate axa111

Activitate axa111

Va salut! Undeva in 2014 am achizitionat un apartament in sectorul 4. Ei bine, vecinul de sub mine, m-a terorizat pur si simplu de cand m-am mutat, pana in prezent. Problema sta in felul urmator: Omul are undeva la 30 de ani, sta in bloc de cand era copil, mama (proprietar) plecata prin spania. El este un drogat si toti vecinii il stiu de nebun si nimeni nu se cearta cu el ( de altfel nu se poate avea o discutie cu el, am asistat personal la cateva convorbiri cu vecinii in sedinte si ii injura cum ii venea la gura fara nici-o rusine). De altfel tot vecinii mi-au spus de la inceput ca e un drogat si cu putin timp inainte sa ma mut eu in bloc, avea o motocicleta pe care o tinea in fata blocului si care i-a fost incendiata. In primii 3 ani de cand m-am mutat a avut un caine ( care, desi suna crud, a murit..spre norocul meu!!) care latra ZI si NOAPTE INCONTINUU cand el nu era acasa.. si obisnuia sa plece cate 2-4 zile fara sa dea pe acasa deloc. Imaginati-va 2-4 de latrat, urlat si plans incontinuu.. mai lua o pauza de somn catelul 2-3 ore maxim pe zi era liniste. Cand venea acasa..petrecere cu cate 10-15-20 de oameni ( muzica tare, fumat iarba, urlete, usi trantite de imi tremurau mie pereti). Bun.. in prezent a disparut cainele si am ramas cu: ( dupa ce a murit cainele, cred ca s-a hotarat sa renoveze pt ca azi se implineste un an de cand renoveaza) Petreceri in 4-5 zile din 7, cand nu e petrecere renoveaza..uneori are si prietenii si muzica si in acelasi timp si renoveaza..deci - muzica; urlete si bataie de ciocan + mutat mobila. Vara nu se poate sta cu geam deschis pt ca in fiecare seara cand ii vin 'tovarasii' fumeaza iarba si tot mirosul ajunge la mine in casa. Am sunat in nenumarate randuri la politie..care nu stiu ce au rezolvat de cate ori au venit, pt ca nimic nu s-a schimbat! Exemplu: In acest moment cand scriu mesajul asta.. este ora 00:20 si aud muzica, urlete..ca na..de la muzica nu te poti intelege fara sa tipi.. si batai de ciocan. Politia pare neajutorata in aceasta situatie.. din 10 ori poate de 1-2 ori le deschide usa ( si atunci face pe prostul gen: " aaa...dar de ce nu vine sa imi spuna ca deranjez ?? suntem oameni.. suna asa direct la politie" - repet.. cu omul NU exista intelegere ). Am ajuns in punctul in care cand vine politia ii rog sa ia masuri pt ca NU MAI POT.. I-am intrebat ce asteapta.. sa ajung la situatia sa ma duc EU la el la usa..sa ne luam la cearta si unul din noi sa ajunga la spital sau mai rau ?!.. Raspunsurile politie sunt halucinante.. de la dat din umeri, la "haideti dom'le ca sunteti tineri, se mai distreza si ei.. e sambata seara.. iesiti in oras sa nu il mai auziti'; " noi nu am constatat nimic", ( odata am sunat pt ca intr-o noapte se certa cu iubita lui pe care o injura ca la usa cortului si o batea.. aici e problema ei ca accepta asa ceva..eu am sunat la politie pt ca parea ca o da cu capul de usa.. se auzeau niste bubuituri.. politia cand a venit: " cine stie dom;le.. poate fac si ei dragoste asa mai cu nabadai..ii place si ei asa mai dur"..
Ce e de facut ?
Răspuns la discuția Auto second hand
Eu nu am devizul de la reprezentanta. A ramas la ei..dar presupun ca se poate gasi in baza de date pe ce nume a fost programarea si ce s-a constatat. Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua ! Am o mare, mare problema. Am vandut saptamana asta un autoturism (masina personala). Au venit cumparatorii, au vazut-o si mi-au spus sa mergem la reprezentanta marcii sa o verificam, zis si facut. Imi stiu masina curata din toate punctele de vedere si nu aveam nimic de ascuns, mai mult de atat le-am spus ca le scad din pret orice defectiune descoperita de care eu nu am stiut..Bun.. Joi dimineata am fost la reprezentata (aleasa de ei, eu nu am avut nici o implicare) si au cerut cea mai completa verificare, anume : caroserie-mecanica-electrica. Devizul a fost ca ii trebuie un semering si cam atat. Au fost super incantati, au cumparat masina. Aseara ma suna ca au plecat cu ea in tara si ca tremura masina.. si atunci mi-a picat fisa si le-am spus ca e capacul motorului (cel de plastic care are rol estetic si antifonant cred) pt ca nu statea ff fix si motorul fiind diesel (ei avand numai benzina inainte) vibreaza mai mult. Le-am explicat sa il dea jos si sa vada daca se mai aude ceva, nu au vrut. Au inceput sa imi spune ca e masina stricata si ca i-am pacalit, ca am fost mana in mana cu aia de la reprezentanta carora le va face plangere ca nu au descoperit problema si ca vor banii inapoi, altfel merg la politie si in instanta cum ca eu am stiut ca masina are problema asta si este viciu ascuns. Repet, masina era in stare aproape perfecta ! Lucru dovedit de testul la reprezentanta in care a stat cateva ore si un capac de plastic care vibreaza la turatii joase nu reprezinta o problema mecanica. Eu merg si la detectorul de minciuni pt chestia asta..mi se pare incredibil sa dau o masina buna cu care eu am mers mai bine de jumatate de an fara nici cea mai mica problema, sa se strice la o zi dupa ce am vandut-o. Cel care a cumparat-o este si la prima masina cu cutie automata si dupa ce i-am dat cheile se cam incurca in levierul cutiei..o impingea in toate directiile..ca si cum s-ar fi speriat de ea si nu stia ce sa faca. Sa presupunem ca masina chiar are o problema si nu este doar capacul acela. Masina nu da erori, nimic..doar aud ei zgomotul ala..si luni cand vor sa ne intalnim ei deja vor fi mers cu masina in jur de 1500 km (lucru imposibil de realizat cu o cu adevarat masina stricata). Astept orice sfat si va multumesc anticipat. Precizez ca am facut contract de vanzare-cumparare dupa ce masina a fost verificata la reprezentanta.