Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin drogat si galagios ( 4,5 ani ani de teroare )
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin drogat si galagios ( 4,5 ani ani de teroare )

Va salut! Undeva in 2014 am achizitionat un apartament in sectorul 4. Ei bine, vecinul de sub mine, m-a terorizat pur si simplu de cand m-am mutat, pana in prezent. Problema sta in felul urmator: Omul are undeva la 30 de ani, sta in bloc de cand era copil, mama (proprietar) plecata prin spania. El este un drogat si toti vecinii il stiu de nebun si nimeni nu se cearta cu el ( de altfel nu se poate avea o discutie cu el, am asistat personal la cateva convorbiri cu vecinii in sedinte si ii injura cum ii venea la gura fara nici-o rusine). De altfel tot vecinii mi-au spus de la inceput ca e un drogat si cu putin timp inainte sa ma mut eu in bloc, avea o motocicleta pe care o tinea in fata blocului si care i-a fost incendiata. In primii 3 ani de cand m-am mutat a avut un caine ( care, desi suna crud, a murit..spre norocul meu!!) care latra ZI si NOAPTE INCONTINUU cand el nu era acasa.. si obisnuia sa plece cate 2-4 zile fara sa dea pe acasa deloc. Imaginati-va 2-4 de latrat, urlat si plans incontinuu.. mai lua o pauza de somn catelul 2-3 ore maxim pe zi era liniste. Cand venea acasa..petrecere cu cate 10-15-20 de oameni ( muzica tare, fumat iarba, urlete, usi trantite de imi tremurau mie pereti). Bun.. in prezent a disparut cainele si am ramas cu: ( dupa ce a murit cainele, cred ca s-a hotarat sa renoveze pt ca azi se implineste un an de cand renoveaza) Petreceri in 4-5 zile din 7, cand nu e petrecere renoveaza..uneori are si prietenii si muzica si in acelasi timp si renoveaza..deci - muzica; urlete si bataie de ciocan + mutat mobila. Vara nu se poate sta cu geam deschis pt ca in fiecare seara cand ii vin 'tovarasii' fumeaza iarba si tot mirosul ajunge la mine in casa. Am sunat in nenumarate randuri la politie..care nu stiu ce au rezolvat de cate ori au venit, pt ca nimic nu s-a schimbat! Exemplu: In acest moment cand scriu mesajul asta.. este ora 00:20 si aud muzica, urlete..ca na..de la muzica nu te poti intelege fara sa tipi.. si batai de ciocan. Politia pare neajutorata in aceasta situatie.. din 10 ori poate de 1-2 ori le deschide usa ( si atunci face pe prostul gen: " aaa...dar de ce nu vine sa imi spuna ca deranjez ?? suntem oameni.. suna asa direct la politie" - repet.. cu omul NU exista intelegere ). Am ajuns in punctul in care cand vine politia ii rog sa ia masuri pt ca NU MAI POT.. I-am intrebat ce asteapta.. sa ajung la situatia sa ma duc EU la el la usa..sa ne luam la cearta si unul din noi sa ajunga la spital sau mai rau ?!.. Raspunsurile politie sunt halucinante.. de la dat din umeri, la "haideti dom'le ca sunteti tineri, se mai distreza si ei.. e sambata seara.. iesiti in oras sa nu il mai auziti'; " noi nu am constatat nimic", ( odata am sunat pt ca intr-o noapte se certa cu iubita lui pe care o injura ca la usa cortului si o batea.. aici e problema ei ca accepta asa ceva..eu am sunat la politie pt ca parea ca o da cu capul de usa.. se auzeau niste bubuituri.. politia cand a venit: " cine stie dom;le.. poate fac si ei dragoste asa mai cu nabadai..ii place si ei asa mai dur"..
Ce e de facut ?
1-Daca proprietarul =mama individului este plecata in Spania greu de crezut ca poate incheia procura in favoarea fiului ca sa ii reprezinte interesele in adunarea generala
2-Daca persoana in discutie este in evidente si cunoscuta cu tulburari de comportament ,trebuie sa detina document medical care sa ateste ca este in deplinatatea functiilor mentale,ca are discernamant
3-Cainele nu era de vina ,este un suflet care nu are discernamant nu poate fi invinuit sau suspectat ca a dorit sa fi detinut de persoana iresponsabila
animalele de companie se comporta dupa cum sunt educate
Cunosc situatie identica in care in familie de persoane "sus puse" detin un bischon care urla cand familia nu este acasa ,dar latra si de bucurie cand acestia sunt acasa
4-Daca politia teritoriala nu intelege ca in cazuri motivate sa respecte si sa aplice legea,in cazul de fata L nr 61/1991 republicata,sesizati oficial conducerea IJP/IGP