avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Dabal

Activitate Dabal

Salut,

As vrea sa imi infiintez o mica agentie imobiliara, care sa se ocupe DOAR cu inchirierea imobilelor. (gasirea de chiriasi pentru contractanti).

Ca angajati vor fi 2 oameni la inceput: eu si sotia.

Intrebarile mele sunt:

1. Cod-ul CAEN este 6831 ?
2. Ce tip de societate este bine sa deschid? Am citit ca fiind tanar (25 ani), neavand pana acum alta firma, ar trebui sa deschid un SRL-D.

3. Daca fac un SRL-D ce sume nerambursabile pot lua? Nu tin neaparat sa ma leg la cap fara sa ma doara, intreb doar sa stiu pe viitor.

4.Ar trebui sa ma duc cu un contract tip la un avocat sa il "personalizez? Ce stiti despre comisioane? Se percep si de la proprietarul imobilului si de la noii chiriasi? (Am cautat pe net si am gasit ca se percep de la ambele parti, ceea ce mi se pare ciudat)

Multumesc,

Răspuns la discuția Repartitoare radio
Se mai plateste si 2-3 lei / calorifer in fiecare luna pentru cititre? Hm, nu este o tragedie dar din pacate nu am fost instiintati despre acest cost.
Persoana care ne citea pana acum face parte din asociatia de proprietari. Daca tot nu suntem obligati sa punem aceste repartitoare radio, ci putem avea si unele standard, nu inteleg de unde pana unde vine administratorul cu ideile acestea....

Nu trebuia sa se faca o sedinta in care toti locatarii sa isi dea cu parerea daca vor repartitoare cu unde radio?

Miercuri cica vin respectivii cu pricina, costul fiind de 49 lei / calorifer. Abia astept sa mi se dea explicatii.:foottap:

Un sfat daca se poate: Miercuri cand vor veni respectivii, eu ii voi intreba daca au factura pentru aparatele respective si banii ceruti, daca nu au factura pe numele tatalui care e proprietar, am dreptul sa refuz plata si/sau montarea?

Multumesc pentru informatiile furnizate. O zi buna.
Răspuns la discuția Repartitoare radio
Multumesc pentru raspuns. O sa vorbesc personal cu presedintele si administratorul pentru ca marti ma duc sa platesc intretinerea. Cat despre "citire la distanta" ma refer ca momentan eu detin repartitoare la calorifere unde vine o persoana, apasa pe un buton imi citeste si scrie consumul pe o foaie si la revedere, in schimb acestea radio cica trimit ele consumul unui dispozitiv care el transmite mai departe RADET_ului, deci nu va mai veni nimeni la mine in casa sa le citeasca. Nu as avea nimic impotriva sa mi le schimbe, dar sa o faca pe banii lor, de ce sa " ma oblige" pe mine sa le cumpar?
Multumesc inca o data.
Buna ziua,

Zilele trecute a venit mama suparata foc pe administratorul blocului si pe radet ca mai nou ne obliga sa ne schimbam vechile repartitoare cu unele de "ultima generatie" pe unde radio, adica sa nu mai vina la noi in casa sa ne citeasca repartitoarele, ci le face de la distanta. Problema este ca ne cere sa platim 50 lei / calorifer.
Am citit pe net si am aflat ca pana pe 31 decembrie 2016 este obligatoriu sa ai repartitoare, nu din astea radio. EU am de multi ani, dar cica au iesit din garantie.
Intrebarile sunt: Ma pot obliga sa platesc 50 lei per calorifer ? In momentul cand vin la mine in casa sa imi monteze daca nu au factura pe numele proprietarului ii pot da afara din casa fara sa le platesc? Mi se pare o hotie la drum mare, in plus am citit ca si radiaza respectivele :)