avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1906 soluții astăzi
Forum Activitate clau2016

Activitate clau2016

Da, exact asta este situatia. Eu si al treilea proprietar de la et 4 am schimbat deja tigla la data curenta. Intrebarea mea este: serviciul urbanism in momentul acesta ce poate dispune fata de proprietarul care a schimbat cu tabla?ISC i-mi raspunde faptul ca acest serviciu este in masura sa ia o decizie. Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Acoperis imobil
La momentul inlocuirii tiglei cu tabla nu a fost solicitat nici un document, conform normelor in vigoare la acea data trebuia proiect, la acest aspect ma refeream. Este tabla de 0,5 care reprezinta un real pericol. Nu este posibil sa se admita asa ceva. Urbanismul nu vrea sa dispuna masuri, asta este realitatea.
Discuție Acoperis imobil
Buna ziua!

In imobilul in care locuiesc un proprietar a inlocuit acoperisul din tigla cu tabla fara proiect. Lucrarea a realizat-o in 2014. La data curenta, tinand cont de faptul ca a fost prescrisa contraventia, fiind mai veche de trei ani, as vrea sa stiu ce masuri se pot lua si care este institutia in masura sa dispuna masuri. Inspctoratul de Stat in Constructii spune ca Primaria prin compartimentul specializat, iar Primaria prin conducerea comp urbanism nu ia masuri, sunt cunostine si prieteni de-ai proprietarului care nu respecta legea. Masurile consider ca ar trebui sa duca la modificarea acoperisului si revenirea la starea initiala, gresesc?

Va multumesc anticipat!
D-le Popa va multumesc! Primaria noastra face orice altceva dar ce trebuie nu! Nu se oboseste nimeni sa-mi trimita un raspuns in termenul legal. Traim in tara tuturor posibilitatilor doar!
Merita sa le fac publica toata corespondenta purtata vreme de un an cu ei. Voi astepta raspunsul lor si in functie de aberatia pe care banuiesc ca o voi primi, voi merge mai departe.
Va multumesc pentru raspunsuri! Am primit de la dvs. lamuriri clare, informatii pe care primaria nu dispune sa le ofere!
Daca la adunarea convocata astazi nu se va putea lua o decizie pentru una din variante sau se va alege optiunea cu tabla, eu voi incheia contractul pe numele meu pentru a putea inlocui invelitoarea cu tigla. La ce riscuri ma expun? Ce sanctiune pot primi de la primarie pentru ca nu ma conformez? P edata de 10.04.2018 am depus sesizarea dar pana astazi am primit nimic, este normal?
Buna ziua!
In imobilul in care locuiesc exista un tronson la care proprietarul ap. de la et. 4 a inlocuit, cu acordul celorlalti proprietari de pe tronson, invelitoarea din tigla cu tabla fara proiect si autorizatie in 2014.
La data curenta am facut o sesizare la Primarie, catre compartiment urbanism. Domnii sau deplasat, au vizualizat lucrarea de jos fara a solicita documentele celui care a facut lucrarea, au intocmit un proces verbal de constatare si impun asociatiei de proprietari sa convoace adunare generala si de a stabili clar ce tip de invelitoare sa foloseasca la celelalte doua tronsoane. Fie se continua cu tabla si dnul este ok pentru ca lucrarea este mai veche de 3 ani, fie se va face cu tigla ca si in proiectul initial si domnul va trebui sa refaca.
Din punctul meu de vedere este un abuz.

Va rog sa-ma ajutati cu un punct de vedere conform legislatiei.

Cu stima!
Locuiesc in imobil compus din scari/P+4.
Locuintele au fost construite in 1990-1991. La data curenta nu avem cartea tehnica a constructiei, fostul administrator spune ca nu a preluat, primul spune ca nu a primit. Am solicitat la primaria din Slobozia, refuza sa ne ajute justificand prin faptul ca nu au arhivar. La sediul Urban Slobozia, jud. Ialomita, ne-au fost puse la dispozitie doar cateva planse, subsol, parter si de la acoperis si este tot ce avem. Ce este de facut in acest caz. Avem proprietari care au schimbat invelitoarea din tigla cu tabla fara a avea proiect. Cine raspunde pentru modificarile aduse?
Va multumesc anticipat!
Discuție Amenda ANAF
Buna ziua!

Am suspendat activitatea societatii mele in aug 2009. Firma afost reactivata in sept 2012.
Pana la data data curenta, astazi 18.04.2016, aceasta societatea nu a functionat. Firma apare in evidenta ANAF ca fiinf acum inactiva. De la suspendare pana in aprilie 2016 nu am depus decat bilantul la dec 2009, bilant la dec 2015+101 si bilant de lichidare+raport de lichidare+101 in aprilie 2016. Societatea nu a avut angajati si nu are nici un fel de datorii la fisc.
Nu pot inchide societatea pentru ca nu-mi este eliberat certificatul fiscal, ANAF solicita toate declaratiile aferente perioadei motiv pentru care societatea va trebui reactivata si ma astept la o amenda. In 18 februarie 2016 a fost ppublicat in MO si faptul ca societatea urmeaza procedura de dizolvare. Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii, nu primesc raspunsuri clare. Eudoresc sa inchid societatea pentru ca asociata mea sa poata deschide un PFA urgent dar sa lamuresc si aceasta situatie si sa pot inchide societatea.