avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate sorinasoare2004

Activitate sorinasoare2004

Buna ziua. Am fost la ANAF si am rezolvat situatia, era vorba de impozitul pe venit din trim. I din anul 2018. Va multumesc pentru timpul acordat. O zi buna.
Buna ziua. Am fost anuntata de cei de la Finante si au spus ca nu este corelatie intre Bilant prescurtat F20 randul 7 unde am suma de 7015 lei si D101 randul 45 unde am suma de 0 (an 2018). Cum trebuie sa procedez ca sa imi iasa corelatia? Unde am gresit?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția reziliere contract Pfa


sorinasoare2004 a scris:

Buna ziua. va rog frumos sa ma sfatuiti in legatura cu o problema: tin contabilitatea unei societati comerciale si de un an nu am mai primit bani. Ma tot duce cu vorba ca o sa ma plateasca, dar nu s-a tinut de cuvant. Trebuie sa chem administratorul la conciliere, sa ii trimit
somatie pentru neachitarea prestatiilor, sau act aditional cu rezilierea contractului de prestari servicii, conform exemplului dumneavoastra prezentat mai sus (dar nu stiu cum ramane cu suma neachitata a facturilor restante)?
Va multumesc anticipat.

Am conceput o notificare pentru incetarea contractului de prestari servicii:

NOTIFICARE PENTRU REZILIEREA CONTRACTULUI – CADRU
DE PRESTĂRI-SERVICII FINANCIAR-CONTABILE*
NR. _______________________________
Notificare incheiata** astazi __________________ între:

1) Expert contabil/contabil autorizat ____________________________________, cu domiciliul în localitatea _________________, strada _____________ nr.____, bloc ____, scara ___, etaj ___, apartament ______, judeţul/sectorul __________, cod numeric personal ______________________, înscris în Tabloul Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România, având carnet nr. _________________, denumit în continuare prestator,
şi
2) Societatea comercială ______________________________________, cu sediul în localitatea ___________________, strada _______________ nr. ___, bloc ___, scară ___, etaj ___, apartament ___, judeţ/sector ____________, înregistrată la Registrul comerţului cu nr._______________________, cod fiscal nr.__________________, cont bancar nr.____________________________ deschis la _________________________, legal reprezentată de _______________________________, în calitate de ______________, denumită în continuare client.

Prin prezenta vă notificăm rezilierea contractului de prestări servicii cu nr.________ din data de ______________ conform art. ___________________ din contractul menţionat mai sus.

Încheiat astăzi ________________, în două exemplare cu valoare de original, câte unul pentru fiecare parte.


PRESTATOR , CLIENT,

Problema mea este ca vreau sa recuperez sumele restante.
Răspuns la discuția reziliere contract Pfa
Buna ziua. va rog frumos sa ma sfatuiti in legatura cu o problema: tin contabilitatea unei societati comerciale si de un an nu am mai primit bani. Ma tot duce cu vorba ca o sa ma plateasca, dar nu s-a tinut de cuvant. Trebuie sa chem administratorul la conciliere, sa ii trimit
somatie pentru neachitarea prestatiilor, sau act aditional cu rezilierea contractului de prestari servicii, conform exemplului dumneavoastra prezentat mai sus (dar nu stiu cum ramane cu suma neachitata a facturilor restante)?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Am aceeasi problema ca utilizatorul @coveadrian. Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva. Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu medical feb. 2018
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat. Va doresc zi superba. Cu stima Sorina P.
Răspuns la discuția Concediu medical feb. 2018
Buna ziua. Revin cu alta intrebare. Pe perioada concediului medical (este internat in spital din 01.02.2018, cu cod indemnizatie 12) trebuie sa ii suspend contractul de munca? Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu medical feb. 2018
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat. Cu respect.
Răspuns la discuția Concediu medical feb. 2018
12
Buna ziua. Avem un angajat ca s-a angajat in data de 29.11.2017 si in luna februarie 2018 este internat in spital . Imi puteti spune, va rog frumos daca are dreptul sa i se plateasca medical avand in vedere ca nu are stagiu complet de cotizare de 6 luni? Conform Ordonantei de Urgenta 8/2018 are dreptul la indemnizatie? ("... se impune intervenţia legislativă de urgenţă în sensul instituirii unei norme derogatorii de la regula generală privind stagiul minim de asigurare de 6 luni, astfel încât persoanele asigurate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, care la data de 1 ianuarie 2018 îndeplinesc stagiul minim de asigurare de o lună, să beneficieze de indemnizaţii pentru certificatele de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii, concedii medicale pentru sarcină şi lăuzie, concedii medicale pentru îngrijirea copilului bolnav, în condiţiile legii").
Multumesc frumos pentru timpul acordat.
O zi buna.