avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate futador

Activitate futador

Cea mai simpla varianta este sa solicitati ca pana la rezolvarea problemelor juridice sa vi se faca plata salariului cash, in mana si la CEC puteti sa va platiti rata tot cash contra chitanta, fara sa fie nevoie sa bagati banii intr-un cont in prealabil. Nicio banca nu poate sa va refuze plata cash ... trebuie sa aveti grija sa cereti neaparat ca pe chitanta sa se specifice ce reprezinta acei bani adica "contravaloarea rata pe luna aprilie 2016 la credit cu nr. _____ din data de __________ ".

O alta varianta ar fi ca sa puneti chiar codebitorul sau un membru al familiei sa va achite respectiva rata, cu mentiune ca sa solicite aceleasi lucruri pe chitanta "contravaloarea rata pe luna aprilie 2016 la credit cu nr. _____ din data de __________ ", plata facandu-se pentru dumneavoastra, deoarece nu ati putut sa ajungeti personal la banca, sa zicem.

Banca nu poate sa va refuze acest lucru chiar daca v-a refuzat aducerea unui codebitor. In cazul in care va refuza si acest lucru, schimbati agentia la care faceti plata si incercati din nou.

Daca vedeti ca nici asa nu aveti castig de cauza cu dansii, solicitati celui care va refuza sa va dea in scris faptul ca va refuza acest lucru, dumneavoastra fiind de buna credinta si vrand sa faceti plata, ca sa aveti ulterior ceva la mana.

Va urez o zi frumoasa si sper ca v-am putut fi de ajutor.
Buna ziua,

In urma cu cateva zile am cumparat un domeniu.ro de la ROTLD - ICI.
Mentionez de la bun inceput ca numele domeniului este unul considerat de unii ca fiind obscen.

Cu toate acestea nu am avut niciun fel de problema in a-l rezerva, mi s-a facut proforma pe el, proforma pe care am achitat-o in aceeasi zi, cash la o casierie BRD, deci domeniul este achizitionat de mine cu tot ce deriva din asta.

A doua zi, in loc sa primesc factura finala cum primeam de obicei dupa achizitionarea unui domeniu, am primit un mail in care mi se spunea ca numele respectiv de domeniu nu poate fi inregistrat conform art.33 din Regulile de inregistrare si mi se cerea sa comunic un cont unde sa mi se returneze banii.

Cum nu asta imi doresc, ci vreau domeniul pe care l-am cumparat deoarece l-am platit si legal ar trebui sa imi apartina, intentionez sa dau in judecata ROTLD - ICI si pentru aceasta am nevoie de cel mai bun avocat in domeniu.
As vrea sa stiu daca a mai trecut cineva printr-o situatie de genul asta si daca DA, as vrea sa stiu daca avut castig de cauza in final.

Tin sa mentionez totodata ca ROTLD - ICI a mai inregistrat de-a lungul timpului si inca inregistreaza o sumedenie de astfel de domenii catre anumite persoane fizice si juridice din tara si din afara tarii si respectivilor au binevoit sa le inregistreze domeniile desi au o conotatie asemanatoare, atat in limba romana cat si in engleza. Problema este ca inregistrarea se face discretionar, in special cand e vorba de persoane juridice sau entitati din afara Romaniei, deoarece se pare ca unii sunt mai alunecosi si nu li se pun niciun fel de piedici.

As vrea de asemenea sa solicit ajutorul unui profesionist in domeniu, eventual unul de pe avocatnet.ro in rezolvarea acestei spete, as vrea cat mai multe informatii cu privire la costuri si implicatii. M-ar interesa o persoana care a mai avut castig de cauza in spete asemanatoare.

Va multumesc anticipat pentru orice fel de informatie ajutatoare.