avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate jingoi

Activitate jingoi

Buna seara,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Anul acesta, in perioada 21-30 martie am circulat fara rovinieta si astazi am primit o instiintare de la posta ca am o recomandata. Vecina mea mi-a spus ca este o amenda de la rovinieta deoarece postarita a vrut sa-i inmaneze ei plicul, dar ea a refuzat sa-l ia. Cineva mi-a spus ca daca nu semnez de primire si nu intru in posesia procesului verbal nu trebuie sa platesc amenda, pe net am citit ca daca procesul verbal nu este semnat de un agent constatator nu tebuie sa platesc amenda. Ce sa fac, sa ma duc la posta sa ridic recomandata sau nu?
Buna ziua,am nevoie de un raspuns referitor la urmatoarea problema.In data de 1 februarie 2012,am transportat-o pe mama la spitaul de urgenta,deoarece se simtea foarte rau,nu putea respira si avea o stare general foarte proasta.I s-a facut o radiografie pulmonara si analize de sange si urina.Dupa aproximativ 5 ore(timp in care starea ei s-a inrautatit,a inceput sa aiba frisoane puternice) i s-a spus ca nu are decat o banala infectie urinara si a fost trimisa acasa cu tratament la domiciliu.Seara si noaptea a faut febra foarte mae,39.8;si dimineata am dus-o la un cabinet particular ORL deoarece acuza dureri ale urechilor,maxilarului.Acolo a fost diagnosticata cu sinuzita si i s-a prescris un tratament mai puternic.Si-a revenit oarecum,dar tot tuseste asa ca aseara ne-am hotarat sa mergem la un medic pneumofiziolog.Dar cand si-a cautat radiografia facuta la spitalul de urgenta am constatat ca pe radioghrafie scrie numele unui barbat!!!Deci cei de la serviciul de urgenta i-au prescris practic tratamentul unui alt pacient.Ce se poate face in aceasta situatie?Cine este raspunzator si cum vor putea indrepta lucrurile?Va multumesc!
Multumesc mult!
Buna ziua,m-ar interesa sa infiintez o cresa si/sau o gradinita particulara de limba germana,si m-ar interesa cam ce acte mi-ar trebui pentru acreditare?Eventual si niste modele de fise,cereri,acte,etc!Multumesc mult!
Multumesc frumos! La administratia financiara am depus formularul 020,precum si o copie dupa contractul de proprietate intelectuala!
Buna ziua,va rog mult sa ma ajutati in urmatoare problema:
- in perioada 1.06 - 30.06 2010 pe langa veniturile salariale , am obtinut si venitul de 40500 ron - drepuri de autor- conform contractucului cu durata determinata incheiat intre subsemnata si asociatia X.
- la stabilirea sumei pentru indemnizatia de crestere a copilului mi s-au luat in calcul atat veniturile salariale cat si venitul din drepturi de proprietate intelectuala,acesta din urma pe baza unei declaratii pe propia raspundere, de 37800 ron,deoarece venitului de 40500 ron trebuia sa i se aplice un impozit de 6% ce urma sa il platesc la incheierea anului fiscal,si tot atunci urma sa depun la dosar si decizia de impunere si adev.cf.ord.193/2009.
- pe decizia de impunere eliberata de administartia fiscala,apare ca am obtiunut din conventii civile un venit impozabil de 36000 ron(in loc de 40500),si ca mai am de plata o diferenta de impozit de numai 1260 ron (in loc de 2700 ron)deoarece mi s-a acordat o deducere de 20%
- in aceste conditii mi se va diminua indemnizatia de crestere a copilului.
- ce se poate face ca pe decizia de impunere sa apara exact venitul pe care eu l-am obtinut de fapt,si care practic mi s-a luat in calcul la stabilirea indemnizatie de crestere a copilului(37800)
Va multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
Multumesc mult pentru raspunsuri.Nu stiu exact cum au formulat ei acuzatiile;noi am aflat ca ne-au dat in judecata de la cei doi politisti comunitari care au venit la noi si au facut ceva verificari si la ceilalti vecini.Nu am primit nimic oficial!Exista vreo modalitate prin care pot afla exact acuzatiile sau daca chiar s-a inceput un proces?Chiar nu stiu cum functioneaza aceste lucruri.De exemplu eu daca vreau sa dau pe cineva in judecata pot sa ma duc la tribunal si sa spun ca X ma deranjeaza si gata incepe procesul?Pot suna la tribunal sa intreb daca intr-adevar am fost dati in judecata?Multumeswc mult pentru raspunsuri!
Buna seara,am si eu nevoie de ajutorul dvs. in urmatoarea problema:locuim la etajul 2 intr-un bloc de 4 etaje.Vecinii de la etajul 3,pensionari amandoi,sustin ca nu se pot odihni din cauza unui vajait pe care ei il aud;acuzandu-ne pe noi si pe cei de la 4 ca avem un aparat special,pe care il punem in functiune pentru a nu-i lasa pe ei sa se odihneasca.La inceput( adica anul trecut in vara),nu le-am dat prea mare importanta,si le-am explicat frumos si noi si cei de la 4 ca nu le face nimeni asa ceva si ca poate ar fi mai bine sa consulte un medic daca aud vajaieli( ea chiar a suferit o operatie pe creier);in fine dupa ce ne-am deplasat de mai multe ori in locuinta cu pricina si noi si cei de la 4,si in final si alti vecini de scara am ajuns la concluzia ca ei nu sunt normali;nimeni nu auzea nici un zgomot!Apoi treaba s-a complicat in sensul ca ne-au reclamat la politie;dupa vreo 3-4 vizite de la sectorist s-a dumirit si acesta ca ei au ceva probleme si le-a pus in vedere sa-si vada de treaba ca nu se aude nici un zgomot in apartamentul lor.Vazand ca sectoristul nu le mai da atentie,s-au dus la Brasov (noi locuind in Rasnov)si au reclamat politia din Rasnov ca nu au luat nici o masura impotriva noastra.In urma acestei reclamatii am fost vizitati din nou de sectorist care si-a cerut scuze ca trebuie sa ne deranjeze si ne-a luat o declaratie vis-a-vis de reclamatia celor de la 3.Aceasta declaratie au dat-o si cei de la 4 si era ceva de genul ca din 1978 de cand locuim in bloc nu am avut probleme cu nimeni si problemele au inceput doar dupa ce ea a suferit operatia pe creier.Asta s-a intamplat in septembrie.Am avut liniste pana in ianuarie cand ne-am trezit cu politia comunitara la usa,care ne-a adus la cunostinta faptul ca vecinii de la 3 ne-au reclamat atat pe noi cat ci pe cei de la 4 la primarie.Ma rog oamenii s-au dus si sus si au vazut ca nu se aude nici un vajait,si au plecat.Au revenit dupa 2-3 saptamani,aceeasi situatie!Ma rog punctul culminant este ca vecinii ne-au dat in judecata atat pe noi cat si pe cei de la etajul 4!Acest lucru l-am aflat tot de la niste politisti comunitari care au venit ieri si au facut verificari atat la noi cat si la ceilalti vecini de pe scara.Ce pot eu sa fac,legal ,ca sa-i potolesc ca deja situatia a devenit iritanta?Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspuns,dar eu vorbesc de indemnizatia pentru concediu de crestere al copilului,cel de 2 ani care se pare ca nu e platit de angajator ci de stat!
Buna ziua,as dori sa stiu daca mi se vor lua in calcul la calculare indemnizatiei pt.cresterea copilului si veniturile obtinute din drepturi de autor.Eu am nascut pe 25.09.2010;lucrez la o gradinita particulara ,ca educatoare,dar deoarece nu am studii in domeniu(eu am absolvit facultatea de management)pe cartea de munca sunt incadrata ca ingrijitoare copii.In luna iunie am incheiat un contract (pe perioada determinata( 1.06 - 30.06 2010) cu gradinita,prin care eu am realizat serbari de gradinita si alte evenimente pentru copii,ghid cu activitati de dezvoltare socio-emotionala;si din care eu am obtinut venituri din drepturi de autor.Venitul a fost inregistrat la circa fiscala de care eu apartin prin completarea unui formular 020 la data de 17 06.2010.Multumesc frumos pentru raspuns!