Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna seara,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Anul acesta, in perioada 21-30 martie am circulat fara rovinieta si astazi am primit o instiintare de la posta ca am o recomandata. Vecina mea mi-a spus ca este o amenda de la rovinieta deoarece postarita a vrut sa-i inmaneze ei plicul, dar ea a refuzat sa-l ia. Cineva mi-a spus ca daca nu semnez de primire si nu intru in posesia procesului verbal nu trebuie sa platesc amenda, pe net am citit ca daca procesul verbal nu este semnat de un agent constatator nu tebuie sa platesc amenda. Ce sa fac, sa ma duc la posta sa ridic recomandata sau nu?
Pai daca nu luati recomadata de unde stiti daca este semnata sau nu.
Daca o luati si constatati ca nu este intocmita conform legii ,puteti sa face contestatie la instanta de contencios administrativ.Daca nu o ridicati si nu o platiti o sa primiti o notificare,la un moment dat, de executare silita,sunt mai multe posibilitati prin care statul poate recupera datoriile.
jingoi a scris:

Cineva mi-a spus ca daca nu semnez de primire si nu intru in posesia procesului verbal nu trebuie sa platesc amenda,

Chiar daca nu semnati PV,chiar daca nu ridicati PV,autoritatea emitenta declina responsabilitatea recuperarii debitului in favoarea administratiei locale,care va comunica debitul prin impunerea anuala
Ca sa indepartati posibilitatea executarii silite ,achitati c/v amenda